Uhelná společnost Czech Coal Pavla Tykače ve čtvrtek vypověděla smlouvu na dodávky do elektrárny Opatovice. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Tvrdí, že je to kvůli pohledávkám, které má u majitele elektrárny, Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Ten jí prý dluží 500 milionů korun. Czech Coal je podle tiskové zprávy ochoten uhlí dodávat dál, ale jen objem nutný pro výrobu tepla a teplé vody.

Opatovice zásobují teplem hlavně Hradec Králové a Pardubice.  Obě firmy mezi sebou vedly o uhlí spory už několikrát.

Opatovice tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí a tvrzení o dlužné půl miliardě je podle mluvčího elektrárny lež.

"Je to ze strany Czech Coalu čistě účelový krok, jejich argumentace je nesmyslná," řekl HN spolumajitel a šéf EPH Daniel Křetínský.
"Czech Coal jako důvod odstoupení ve svém oficiálním dopise uvádí neuhrazení sporné částky ve výši necelých 20 milionů korun týkající se DPH. Celková roční výše úhrad EOP za dodávky uhlí se přitom pohybuje na úrovni téměř 1 miliardy korun, tedy ve zcela jiném řádu," uvádí v tiskové zprávě mluvčí elektrárny Opatovice Petr Zadák.

"Přestože smlouva zanikla, nabízíme dodávky hnědého uhlí v množství potřebném pro zajištění výroby tepla a teplé vody při zachování dosavadních cen," uvedl v tiskové zprávě místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl.

Czech Coal tvrdí, že mu firmy ze skupiny EPH (tedy nejen elektrárna Opatovice) dluží přes 500 milionů korun. Podle dostupných údajů měly obě strany smlouvu do roku 2015, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí.

Tvrzení Czech Coalu odmítl také mluvčí EPH Martin Maňák.

"EOP za uhlí pochopitelně platí. Žádný dluh EPH ve výši 500 milionů neexistuje," uvedl.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku.

Patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetinský a finanční skupiny J&T a PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Na ni podal insolvenční návrh, který po čase sám stáhl. Podle právníků EPH šlo o šikanózní návrh.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru