V době, kdy sílí problémy evropských ekonomik, které se postupně převalují do recese, vyrazila šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová do Pobaltí. Pochválila Lotyšsko a Estonsko za tvrdé reformy, které provedly po vypuknutí finanční krize.

Obě země zažily velký propad HDP, přibližně o 25 %. Přitom nedoplatily na nekonkurenceschopnost nebo "lenost", ale právě naopak - až příliš dobrá čísla o růstu a veřejných financích přilákala mnoho zahraničních investorů, kteří s pádem Lehman Brothers kapitál ve strachu postahovali k sobě. K tomu je třeba přičíst ještě bublinu na realitním trhu, kdy ceny nemovitostí rapidně rostly.

Obě země zvolily cestu výrazných škrtů a reforem. Rozdíl byl v tom, že Lotyšsko na rozdíl od Estonska muselo sanovat banky, což se výrazně projevilo na zadlužení. Lotyšský dluh dosahuje 42 % HDP, naopak estonský pouze 6 %.

Estonsko je navíc jedinou zemí v EU, která loni hospodařila s rozpočtovým přebytkem. Lotyšsko má stále deficit v rámci maastrichtských kritérií. Obě země nyní patří mezi nejrychleji rostoucí v EU.

Zajímavostí také je, že v obou zemích zůstaly u moci i po volbách vlády, která na evropské poměry drsná úsporná opatření zaváděly.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru