Letošní květen byl měsícem bankrotů. Podle údajů společnosti Creditreform bylo v jeho průběhu podáno 712 insolvenčních návrhů, což je nejvíce za poslední tři roky.

Jde sice pouze o návrhy, za nimiž se může schovávat i nyní velmi rozšířené šikanozní chování (insolvenčním návrhům, často kvůli zanedbatelným pohledávkám, čelí i velké firmy jako Metrostav, Subterra, PSJ, Crocodille ČR), ovšem meziroční nárůst o 33 procent nebude náhodný. I čerstvé informace o prohlášených konkurzech naznačují, že se hospodářská situace v Česku začíná vyostřovat a tíživá je například situace ve stavebnictví.

Ač jde o krachy firem, jde i v nich o příběhy konkrétních lidí – majitelů, manažerů – kteří v očích svého okolí získávají pověst bankrotářů. Je ale takové stigmatizování oprávněné? Není náhodou bankrot zároveň přirozeným a prospěšným jevem, který otevírá prostor pro nové životaschopnější aktivity?

„Říkám si, co se dá dělat, je to přece součást života v normální tržní ekonomice a v normální společnosti. Nejhorší by bylo nechat se okolnostmi semlít. Jde o to minimalizovat ztráty, včetně ztrát, které utrpěli obchodní partneři, nějak to solidně uzavřít a přeorientovat se na něco jiného,“ říká o svém podnikatelském neúspěchu Ivan Pilip, někdejší ministr financí, který podnikal několik let v nemovitostech.


Cyril Mores, jednatel společnosti CreditreformJak a kdy podat má fyzická osoba podat vlastní insolvenční návrh? Co se děje s firmou po vyhlášení bankrotu?

Ptali jste se Cyrila Morese, jednatele společnosti Creditreform. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 11. června.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Daněk Petr
Dobrý den, kam se podává návrh na insolvenci fyzické osoby? A může ho podat pouze dotyčná konkrétní osoba, nebo i někdo jiný stejně jako je to u firem? Kdo potém rozhoduje o vyhlášení bankrotu? a na základě jakých podkladů a pravidel? Děkuji za odpověď. Daněk
Dobrý den, insolvenční návrh se podává na příslušný krajský soud, u fyzických osob nepodnikatelů žádá o oddlužení vždy samotný dlužník. O schválení oddlužení pak rozhoduje soudem určený insolvenční soudce na základě předložených dokumentů (popis situace dlužníka, příjmy dlužníka, seznam věřitelů a závazků apod.) Více na www.financnitisen.cz
Cyril Mores
jana
Proč je podle vás slovo bankrot nebo krach vnímáno apriori negativně? Lze na tom přeci najít spoustu pozitivních věcí, pokud se neúspěšní podnikatelé poučí ze svých chyb, tak i nám všem ostatním ukázali jednu slepou uličku a za to jim patří díky...
Dobrý den, pravdou je, že bankrot je jistou formou "smrti" podniku a obecnou veřejností je smrt prostě vnímána negativně. Navíc negativním faktem je i to, že věřitelé v případě bankrotu vlastně přijdou o své peníze. Na druhou stranu je i na bankrotech několik věcí pozitivních - očištění trhu o nestabilní firmy, poučení z vlastních chyb (pokud nešlo o úmysl). Řada bankrotů také nebyla způsobena vždy jen vlastní vinou, problém druhotné platební neschopnosti (kdy nám neplatí vlastní dlužníci a my kvůli tomu nemáme na úhradu pohledávek) je zejména v Česku velkým tématem.
Cyril Mores
Miroslav Kounický
Dobrý den. V Americe každý měsíc zbankrotuje několik bank. Nejde sice o velké domy, ale stejně je to několik institucí každý měsíc. Netušíte, jak to vnímají tamní lidé? Jako běžnou součást vývoje ekonomiky, nebo to jen my v Evropě vnímáme jako marginální zprávu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den pane Kounický, krachy bank v USA (zejména těch menších, o kterých se tolik nepíše) jsou zajímavým fenoménem posledních let. Určitě se dramatické změny na finančních trzích negativně podepsaly zejména právě na těch menších institucích. Pokud je mi známo, odborníci tento fakt v žádném případě nepodceňují, je to velké téma v USA, mediálně však asi ne tolik zajímavé v Evropě.
Cyril Mores
anonym
K čemu je institu osobniho bankrotu??? To se jako prohlasim za nesolventniho, dostanu na to razitko a potom i nejakeho inslvencniho spravce, ktery pomuze rozprodat muj majatek aby uspokojil veritele???
Dobrý den, osobní bankroty v určité podobě existují ve všech vyspělých zemích. Mnohdy jde o jedinou možnost, jak se vymanit z dluhů. Osobně tento institut považuji za velmi přínosný, stejně důležitá je však i kontrola fungování a toho, aby nebyl zneužíván. Úkolem insolvenčního správce je v případě oddlužení nastavit podmínky tak, aby věřitelé byly uspokojeni alespoň z 30% ve lhůtě 5 let, dlužník je povinnen tento závazek splnit. Pokud dlužník disponuje nějakým majetkem, většinou jsou pohledávky věřitelů uspokojeny zpeněžením tohoto majetku. Insolvenční správce by měl zejména dbát na to, aby pohledávky věřitelů byly uspokojeny v co největší míře.
Cyril Mores
V. Malý
Co si myslíte o Řecku? Už tahle země podle vás zbankrotovala? Ať už klidně neoficiálně... A jakým způsobem se takový bankrot země vyhlašuje? To svolá ministr nebo premiér tiskovou konferenci a řekne: Dnes v 10.00 zbankrotujeme...? (A v 10.01 se nic nestane a život jde dál..)
Zdravím pane Malý, osobně se domnívám, že EU nenechala Řecko zbankrotovat a že to nebylo dobré rozhodnutí. Ale možná se mýlím. Jak funguje bankrot celé národní eknomiky, bohužel přesně nevím. Mezi podniky znamená bankrot to, že firma svým věřitelů vyplatí pouze část jejich pohledávek. V tom zřejmě spočívá i bankrot země.
Cyril Mores
tomáš
Dobrý den, rád bych touto cestou reagoval na článek v novém Ekonomu "Co tě nezabije, to tě posílí". Kde se dle vašeho názoru bere ta současná skoro až adorace bankrotu a bankrotářů-podnikatelů? Ti lidé přeci udělali NEÚSPĚCH, proč bychom je za to měli oslavovat???
Dobrý den Tomáši, jsou to spíše vyjímečné články, příliš často chválu na bankrotáře neslýchám. K životu však patří úspěch i neúspěch a není třeba krach firmy nijak démonizovat. Je to ale velmi nepříjemné pro věřitele, kteří v případě konkurzu firmy dostanou většinou pouze malý zlomek pohledávek. Pokud si toto bankrotáři uvědomují a snaží se alespoň trochu vcítit do pozice věřitele, pak jsem přesvědčen, že jejich bankrot byl důležitým osobním poučením, aby příště své chyby neopakovali.
Cyril Mores
BR
Pokud se podíváte na dlouhodobé statistiky osobních bankrotů, lze v nich vysledovat určitý, předpokládám že zvyšující se, trend v počtu insolvenčních návrhů, které lidé podávají? Druhý dotaz - do jaké míry tato čísla souvisejí s reálnou situací (tj. zhoršující se situací lidí) a do jaké je to jen odraz toho, že se o možnosti vyhlásit osobní bankrot více mluiví a píše v novinách? Děkuji, BR.
Dobrý den, ano, postupně narůstá počet podaných žádostí o oddlužení a také narůstá počet schválených oddlužení. Odpověď na druhou otázku: Tento trend můžeme vysvětlit jednak zvýšeným povědomím veřejnosti o existenci možnosti nechat se oddlužit, ale důležitou roli určitě hraje i zhoršená ekonomická situace domácností.
Cyril Mores
TOM
Pěkný den, pane Moresi. Vysvětlete mi prosím ve stručnosti, co přesně dělá vaše firma (z údajů na vašem www nejsem příliš moudrý) a kde berete statistiky o firemních a osobních bankrotech? Děkuji, Tomáš Minařík.
Dobrý den pane Minaříku, naše firma se zabývá prověřováním bonity firem (scoring), tzn. snažíme se uchránit naše klienty před vznikem nedobytných pohledávek. Druhou naší činnosti je mimosoudní inkaso pohledávek. Statistiky o insolvencích jsou důležitým vstupem zejména pro sledování rizikovosti například dle regionů, odvětví, stáří firem apod. Pro sledování vývoje firemních a osobních bankrotů využíváme data z insolvenčního rejstříku.
Cyril Mores
anonym
1. Spolupracujete nějak buď vy přímo, nebo vaše společnost s exekutory? 2. Co si myslíte o práci exekutorů v Česku?
ad 1) ano ad 2) většina z nich pracuje zodpovědně, je však mezi nimi i několik "zlatokopů"
Cyril Mores
Sylva Grünová
Je pravda, že čím horší ekonomická situace a tím pádem i více osobních bankrotů a firem v krachu, tím lépe pro vás? Je tedy pravda, že ekonomická krize, je pro vás naopak období největšího rozvoje? Nepřipadá vám to poněkud... morbidní?
Dobrý den, není to tak. Krátkodobý výkyv/recese pro nás pravda může být "výhodný", ale pokud se firmám špatně daří, méně obchodují, méně fakturují ... a to pro nás znamená méně zakázek pro prověřování bonity i pro mimosoudní inkaso. Dlouhodobý negativní vývoj je tedy špatný i pro naši branži.
Cyril Mores
pavel
Pokud se nemýlím, pracoval jste čas v Německu, vaše společnost je tuším ze Švýcarska, jak se ve srovnání těchto zemí s ČR liší praxe vymáhání pohledávek, podíl bankrotů ve společnosti, ochota lidí vyhlašovat osobní bankroty? Díky.
Dobrý den Pavle, pracoval jsem v Německu a naše firma je původem z Německa. Praxe vymáhání pohledávek se u mezinárodních firem nijak významně neliší. Největší rozdíl spatřuji v tom, že v Německu je přístup v této oblasti jasný, přehledný a nekompromisní. U nás se každý filuta snaží zneužít nedokonalosti v zákoně a na třeba i na pohledávkách rychle zbohatnout. Co se situace v osobních bankrotech týče: v SRN je ročně vyhlášeno asi 130 tis. bankrotů, u nás asi 17,5 tisíce. Při přepočtu na počet obyvatel jde o srovnatelné číslo. Pokud by počet "bankrotářů" v ČR nadále kriticky narůstal, měly by se podmínky pro povolení oddlužení přehodnotit.
Cyril Mores
J. Pavlů
Jsou nějaké základní podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu? Mohu tedy na sebe podat návcrh i ve chvíli, kdy mi třeba přijde faktura od telkom. operátora a já nemám 14 dní na její zaplacení?
Dobrý den, zákonem jsou dost jasně zformulovány podmínky pro schválení oddlužení a nelze si myslet, že když si umanu neplatit dluhy, podám na sebe "bankrot" a hotovo. Takže nikoliv, jednorázová či krátkodobá finanční indispozice pro soud určitě není důvodem ke schválení osobního bankrotu.
Cyril Mores
mm
v cesku se pred minulymi volbami strasilo bankrotem a obrovskym zadluzenim statu, byla to podle vas realna hrozba nebo jen vabnicka na volice?
Zdravím, v případě osobních bankrotů nejde o "strašáka", ale o fakt, se kterým se musíme naučit žít. Zadlužení státu vnímám jako zásadní problém evropské demokracie, který zřejmě i nezdravě ovlivňuje přemýšlení obyčejných lidí o vlastních osobních dluzích.
Cyril Mores
Václav Petrů
Ad. osobní bankroty - Jsou nějaké regiony, ve kterých lidé krachují nejčastěji? Ad. firemní bankroty - Jsou nějaké oblasti průmyslu či služeb, kterých se insolvence týkají ve větší míře?
ad regiony: nejvíce návrhů na oddlužení je podáno v Ústeckém kraji, nejméně pak na Vysočině. ad odvětví: v celkových číslech jsou to obchodní a stavební firmy; při přepočtu na počet registrovaných firem byly v roce 2011 nejrizikovější papírenský průmysl, těžba a chemická výroba.
Cyril Mores
anonym
Dobrý den, dostal jste se vy osobně někdy do stavu platební neschopnosti? Jak byste takovou situaci případně řešil? Úvěrem? Od koho? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, do přechodných finančních problémů jsem se před pár lety při studiích občas dostal. Ale nikdy do takové situace, kdy bych si na jejich řešení musel půjčovat. Situaci bych asi řešil kombinací různých variant (omezení výdajů, stěhování, výpomoc u příbuzných), nikdy však úvěrem!
Cyril Mores
Související