Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating několika bank v Rakousku a Německu. Obává se dopadů, které na jejich hospodaření může mít dluhová krize v eurozóně.

Rating Erste Group Bank, která v tuzemsku vlastní Českou spořitelnu, klesl hned o dva stupně na známku A3. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky nebude dopad na tuzemské banky prakticky žádný.

 

Dluhová krize stahuje i silné trhy

Agentura snížila rating celkem šesti bank z Německa a tří z Rakouska. Jde přitom o největší bankovní skupiny v zemi.

Banky podle názoru agentury čelí značnému riziku, pokud se krize v eurozóně ještě prohloubí. Guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny ale řekl, že rakouské banky v rámci středoevropského regionu působí na stabilních trzích, které mají solidní růstové vyhlídky.

"Na snížení ratingu bychom měli nahlížet v kontextu přehodnocování bankovního sektoru v celé Evropě kvůli dluhové krizi v některých zemích," uvedl Nowotny, jehož cituje agentura Reuters. "Není to překvapivé a nemělo by se to přeceňovat," řekl.

Regulační orgány pro bankovní sektor už podle Nowotného také přijaly opatření, která mají bankám pomoci snižovat riziko. Zaveden byl například systém včasného varování, který má upozorňovat na příliš vysoký objem poskytnutých úvěrů.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Snížení ratingu se očekávalo

Snížení ratingu, k němuž agentura Moody's nyní sáhla, je součástí širší revize bank v regionu. Svým rozsahem ale nejde o tak výrazné snížení, jaké potkalo banky ve slabších zemích, jako je Španělsko nebo Itálie.

"Snížení ratingu pro rakouské a německé banky bylo dlouho dopředu avizováno," upozornil Hatlapatka.

U rakouských bank je podle něj hlavním důvodem nižších úvěrových hodnocení expozice vůči zemím střední a východní Evropy, Moody´s se totiž obává důsledků evropské dluhové krize především na země jako Maďarsko a Rumunsko. V těchto zemích má velkou expozici i Erste, a kvůli tomu jí byl rating snížen o dva stupně.

"Vzhledem k tomu, že se snížením ratingů investoři již dopředu počítali, negativní dopady na financování či akcie dotčených bank jsou velmi omezené," dodal Hatlapatka.

Ekonomiky našich sousedů jsou zdravé

Německé banky podle Moody's čelí riziku zhoršení kvality aktiv, která mají v portfoliích. Záležet bude na tom, jak výrazně se situace v eurozóně zhorší a jaký směr nabere globální ekonomika. Podpůrně ale působí relativně dobrý stav německé i rakouské ekonomiky.

Rating Commerzbank, což je druhá největší banka v Německu, agentura snížila o jeden stupeň na A3. Výhled je ale negativní, což znamená, že by agentura mohla rating ještě snížit.

Naproti tomu ústavům Baden-Württemberg a Norddeutsche Landesbank agentura snížila rating také na A3, ovšem se stabilním výhledem. Rating A3 a negativní výhled má rovněž německá součást italské UniCredit. Hodnocení největší německé banky Deutsche Bank nicméně agentura zveřejní až později, kdy bude mít k dispozici hodnocení dalších globálních bank.

V Rakousku pak agentura Moody's vedle Erste snížila rating i bance UniCredit Bank Austria. Ta má nově rating také na stupni A3, což je na rozdíl od Erste snížení pouze o jeden stupeň. Výhled je negativní. Bance Raiffeisen Bank International rating klesl o jeden stupeň na A2, výhled ratingu je stabilní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru