Nejnovější žebříček konkurenceschopnosti od švýcarského institutu IMD zmiňuje jako klíčové problémy Česka špatné prostředí pro podnikání, korupci a neefektivitu státní správy - jsou skutečně tak problémové?

Já ty žebříčky nemám moc rád. Respondenti sbírají často pocity a pletou si pojmy s dojmy. Názory jsou ovlivněny mediálním zesílením různých skutečností. Nevím, zda konkurenceschopnost ČR více omezuje korupční prostředí, nebo přísun peněz ze strukturálních fondů, díky nimž se spoustě podniků žije relativně pohodlně, a tudíž nemusí o svou konkurenceschopnost bojovat (leda mezi sebou v korupčních disciplínách).

Vyvážíme do více než 100 států světa, v 90 % naší produkce a služeb dodáváme v rámci veřejných zakázek. I když se korupčnímu jednání vyhýbáme, naše zkušenost je, že v 80 % z těchto států jsme na korupční jednání v různé formě narazili a ve 40 % států bych řekl, že z pohledu Česka je ta korupce ještě větší (někdy sofistikovanější – méně viditelná či akceptovaná formou různých bakšišů apod).

I co se týče byrokracie v byznysu se státem si nemyslím, že by to bylo v ČR zásadně horší než jinde. Kdo zkusil byznys ve vyvolených zemích – jako jsou Brazílie, Indie, Čína či Rusko – ví, co je to opravdu byrokracie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru