Index nákupních manažerů (PMI) klesl na 47,6 bodu z dubnových 49,7 bodu. Přitom ještě v březnu byl na hodnotě 52,1 bodu, tedy na nejvyšší hodnotě za posledních šest měsíců. Předělem mezi růstem a poklesem aktivity je v indexu hranice 50 bodů. Index sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby na skladě.

Výkonnost se podle Markit Economics snížila ve čtyřech z pěti složek hlavního indexu, na předchozí úrovni zůstaly pouze dodací lhůty dodavatelů. Objem nových zakázek podle indexu klesl nejrychlejším tempem za bezmála tři roky, výroba stagnovala a firmy propouštěly. Objem nových exportních zakázek klesá již po sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od července roku 2009.

Předpovědi analytiků, kteří na základě  březnového růstu indexu očekávali stabilizaci negativních ekonomických trendů, se tedy nevyplnily. Pro zlepšení podnikatelských podmínek v březnu byl podle Markit Economics zásadní nárůst nových zakázek, který stavěl na nepatrném únorovém růstu, když naopak od listopadu do ledna nové zakázky oslabovaly.

"Po oživení, které jsme zažili od loňského listopadu po březen tohoto roku, se výhled výrobního sektoru výrazně zhoršil. Očekáváme, že centrální banka zareaguje na toto zhoršení dalším uvolněním monetární politiky," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska.

Markit je společnost, která poskytuje finanční informační služby. Má přes 1200 zaměstnanců v Evropě, Severní Americe a oblasti Asie a Pacifiku. Jejich služeb využívá více než 1500 finančních institucí.