Evropská komise zkritizovala plánované penzijní reformy v Česku jako nedostatečné. K dlouhodobé udržitelnosti systému je podle ní třeba provést další změny. Například navrhovaná možnost předčasných důchodů prý podkopává důvěryhodnost a ambice reforem.

Praha by podle doporučení Bruselu měla také zajistit korektní využívání peněz z fondů EU, posílit boj s korupcí či zlepšit kvalitu a dostupnost předškolních zařízení i fungování státní správy.

Přečtěte si celý dokument Evropské komisi adresovaný Česku

Reformy zavádějící nové penzijní schéma, které byly schváleny loni a které měly nabíhat do praxe od roku 2013, jsou podle Evropské komise relevantní reakcí na potřeby zajistit adekvátní penze v budoucnu. Avšak jejich efektivnost je podle EK omezena mimo jiné nedostatkem opatření k stimulaci účasti lidí v novém systému.

Navíc podle komise nové schéma o předčasných odchodech do důchodu navrhované vládou podkopává důvěryhodnost a ambice těchto reforem. Komise rovněž upozornila, že do reformy nebylo jasně dáno spojení věku odchodu do důchodu a očekávané délky života.

Výzva k dalším změnám v systému penzí je ale jen jednou z řady dalších doporučení, které Brusel pro Prahu má.

"Neefektivnosti a nedostatek stability veřejné administrativy nevytvářejí podporující prostředí pro dlouhodobý růst," uvedla EK v jednom z dnešních dokumentů. "Kromě toho i přes relativně nízký poměr dluhu k HDP a nedávné reformy veřejné finance (ČR) ještě nejsou na udržitelné cestě," píše se v něm dále.

EK nicméně připouští, že ČR už k řadě reforem přistoupila, a to nejen v oblasti penzí, ale třeba i daní, státní správy či transparentnosti veřejných zakázek. Klíčovou výzvou prý nyní bude podpora hospodářského oživení a dlouhodobého růstu. K tomu by měla ČR dospět pomocí řady kroků, třeba snížením neefektivnosti a nedostatečné stabilizace státní administrativy či lepším využíváním potenciálu pracovního trhu.

Zákon o státní službě

Konkrétně komise například vyzývá k tomu, aby byl v ČR už konečně přijat zákon o státní službě. Ten je podle EK zásadní podmínkou pro stabilní, transparentnější a profesionálnější veřejné služby. Opakované odkládání jeho přijetí mělo "výrazně negativní dopad na implementaci fondů EU v České republice". ČR je jedinou zemí v EU, který takový zákon ještě nemá.

O doporučeních komise se bude ještě jednat, neboť by se jimi měli zabývat lídři EU na červnovém summitu EU.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru