Kanadská společnost Research in Motion (RIM), která vyrábí smartphony BlackBerry, se potýká se stále většími problémy. Firma varovala, že hospodářský výsledek za první čtvrtletí bude na provozní úrovni šokující, a zároveň požádala investiční banky JP Morgan Chase a RBC Capital, aby jí navrhly, co dál s podnikáním.

Vedení firmy avizovalo, že se potíže neobejdou bez rozsáhlého propouštění. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že podnik do začátku příštího roku sníží počet zaměstnanců z nynějších 16 500 jen asi na 10 000.

Navíc se stále hlasitěji hovoří o možném prodeji - jako možní kupci jsou označováni Apple, Microsoft, Amazon, Nokia i Facebook.

Firma o prohlubujících se problémech informovala v úterý. Akciové trhy v New Yorku a Torontu na žádost firmy zastavily obchodování s jejími akciemi, což je obvyklý postup, když se firmy chystají zveřejnit zásadní informace s dopadem na kurz akcií. Jakmile bylo obchodování obnoveno, kurz propadl až o 15 procent.

RIM stál u zrodu bezdrátového internetu a vymyslel koncept, jak posílat e-maily prakticky odkudkoliv, kde má člověk signál k mobilnímu telefonu. Navzdory této konkurenční výhodě ale firma strádá, protože se jí postavila do cesty silná konkurence v podobě chytrých telefonů, jako je iPhone od společnosti Apple, a po něm řada dalších. Rivalové totiž dokázali koncept ještě značně rozvinout.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru