Ondřej Bartoš (37)

Vzdělání:
V roce 2000 absolvoval Fakultu financí a účetnictví na pražské VŠE.

Kariéra:
V roce 1998 spoluzaložil společnost Acron Communications.
V roce 2004 byl poradcem ve firmě MCI Management, později investičním ředitelem zodpovědným za oblast Česka, Slovenska, Rumunska a zemí bývalé Jugoslávie. Před třemi lety spoluzaložil firmu Credo Ventures, která spravuje venture kapitálový fond Credo Stage 1 s kapacitou asi 18 milionů eur.

Soukromí:
Je ženatý, má dvě děti.

Ondřej Bartoš "sedí" na balíku téměř půl miliardy korun, které chce investovat do začínajících technologických firem, takzvaných start-upů. Ve střední Evropě hledá nové IT hvězdy, jako byl estonský Skype nebo koneckonců v Brně naprogramovaný úspěch výrobce antivirových programů AVG, který letos úspěšně vstoupil na burzu.

Češi podle Bartoše ve světě dokázali, že umějí dělat bezpečnostní aplikace nebo podnikový software. "Zatím ale neumíme dobře pojmout sektor ,consumer' internetu pro koncového uživatele," myslí si jeden z nejvýznamnějších investorů v Česku.

Vaše firma Credo Ventures chce prostřednictvím fondu investovat do začínajících technologických společností 18 milionů eur. Kolik peněz jste již použili?

Zatím jsme vynaložili necelých šest milionů eur.

Kam směřovala největší investice?

Celkem 2,1 milionu eur jsme dali do společnosti Intelitix, která pořadatelům živých akcí, jako jsou festivaly nebo koncerty, dodává vstupenkový systém v podobě náramků s RFID čipy pro kontrolu vstupu a výstupu návštěvníků z areálu nebo bezhotovostní placení.

Naše vůbec první investice byla do firmy Cognitive Security, která se zabývá počítačovou bezpečností. To je takový spin-off (firma založená za účelem využití a rozvoje duševního vlastnictví univerzity - pozn. red.) s ČVUT, který vznikl za podpory americké vlády.

Jakým způsobem jste fond naplnili? Obcházeli jste známé a prosili je, aby vám přispěli několik milionů?

V zásadě ano. Já jsem od začátku věděl, že chci dělat investování do start-upů, do raných firem. Lákalo mě podporovat růst nových Skypů, Googlů, Facebooků nebo Avastů, které trochu změní svět a způsob, jak se lidé chovají na trhu.

SEZNAM ZAKONZERVOVAL ČESKÝ TRH

Investujete ve více zemích střední Evropy a na Balkáně. Jsou mezi start-upy v jednotlivých zemích významné odlišnosti?

Všechny státy mají podobnou komunistickou minulost bez volného trhu a kapitalismu. Takže trhy jsou odlišné, ale není to o řád jinde jako například ve Velké Británii. Tam lidé daleko více rozumí tomu, jak formulovat byznys plán nebo přemýšlet o byznys modelu.

Moje soukromá bolest je, že Češi ve srovnání s kýmkoli v regionu, kromě Polska, přemýšlejí strašně lokálně. Často se start-upy jmenují česky, mají českou doménu a chtějí působit na českém trhu. Přestože svět zvlášť v oblasti technologií směřuje k tomu, že trh vlastně není vůbec důležitý. Poláci také přemýšlejí hodně lokálně, akorát oni k tomu mají čtyřnásobně větší trh než Češi.

Rumuni jsou poměrně draví a chtějí do světa. U Maďarů je to dáno tím, že jejich jazykem nemluví nikdo jiný. Je tam dobrý start-up jménem Prezi, který proráží v Americe jako alternativa k Power Pointu. Jeden z mála vstupů na burzu (IPO) Nasdaq v průběhu krize v roce 2009 byla maďarská firma LogMeIn.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru