Světový počítačový trh se mění a investoři se začínají obávat o jeho budoucnost. Zejména produkty Applu - jako je například iPad - se stávají čím dál více populárními. Výrobci tradičních počítačů snižují v konkurenčním boji ceny, což vede k poklesu jejich marží a odhadů jejich příjmů.

Ve středu jejich pokles ohlásil americký výrobce Dell, a reakce investorů na sebe nenechala čekat. Cena akcií firmy se během středečního obchodování propadla o 17,18 procenta na 12,49 dolaru a Dell tak na tržní kapitalizaci během jediného dne přišel o více než 4 miliardy dolarů.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Dell se v současné době potýká s konkurencí čínského výrobce počítačů Lenovo a firmy Hewlett-Packard. S posledním jmenovaným, ale i s dalším výrobcem hardwaru IBM, teď láká zejména zákazníky z řad velkých firem.

"Pokles výhledů pro příjmy Dellu zvyšuje obavy, zda je strategie firmy dobře nastavená," řekl pro Reuters analytik společnosti FBN Securities Shebly Seyrafi.

Podle něj to vypadá, že Dell nyní čeká na vydání nového operačního systému Windows 8, který by mu mohl posílit pozici na trhu tabletů.

"Počkáme, a uvidíme," dodal Seyrafi.

Horší prognózy ale trápí i další výrobce počítačů.

Hewlett-Packard bude propuštět

Největší světový výrobce počítačů Hewlett-Packard plánuje propustit v příštích zhruba dvou letech asi 27 000 lidí, tedy osm procent pracovních sil. Firma si od toho slibuje obnovení svého růstu a úsporu až 3,5 miliardy dolarů (asi 71 miliard Kč) ročně.

Zisk společnosti za druhé čtvrtletí finančního roku klesl o 31 procent a tržby o tři procenta, výsledky ale byly lepší, než se čekalo.

Propouštění se odehraje převážnou většinou formou předčasných odchodů do důchodu a od roku 2014, kdy by měl být plán dokončen, bude firmě přinášet tři až 3,5 miliardy dolarů na úsporách. "Je to absolutně nezbytné pro dlouhodobé zdraví této firmy," uvedla ke středeční zprávě generální ředitelka HP Meg Whitmanová.

Čistý zisk za poslední čtvrtletí klesl na 1,6 miliardy dolarů ze 2,3 miliardy USD o rok dříve. Tržby se snížily na 30,7 miliardy USD. Provozní zisk na akcii dosáhl 98 centů a o sedm centů překonal průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou Thomson Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru