Americká investiční banka Morgan Stanley těsně před vstupem akcií Facebooku na trh zhoršila vyhlídky hospodaření této internetové firmy. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje.

Problém je v tom, že Morgan Stanley je hlavní manažer primární emise akcií (IPO) Facebooku a nepříznivé informace v citlivém období sdělil pouze vybraným klientům. Akcie Facebooku mezitím dál prudce klesají.

Facebook vstoupil na trh v pátek, kdy za zhruba 421 milionů akcií získal zhruba 16 miliard dolarů (asi 317 miliard Kč). Nyní se ukazuje, že analytik Scott Devitt, který v Morgan Stanley analyzuje internetové firmy, zhoršil výhled tržeb Facebooku.

Pro část vybraných investorů, k nimž se varování dostalo, to podle zdrojů byl šok. Prezentace totiž byla v té době v plném proudu a o nepříznivých zprávách se veřejně nemluvilo.

Podle Reuters by se tím mohlo vysvětlit, proč akcie Facebooku hned první obchodní den na burze výrazně nezpevnily, jak se část analytiků domnívala.

Ukázalo se navíc, že kdyby upisovací banky mohutně neintervenovaly a akcie Facebooku nenakupovaly, vstup Facebooku na trh by byl propadákem. To se potvrdilo v pondělí, kdy se akcie Facebooku poprvé obchodovaly bez masivní podpory bank. V jednu chvíli ztrácely skoro 15 procent.

Akcie ztratily skoro pětinu hodnoty

Facebook v pátek vstupoval na burzu s cenou 38 dolarů za akcii. Těsně před vstupem na trh Nasdaq cenu zvýšil, čímž reagoval na silnou poptávku. Část analytiků ale už tedy varovala, že akcie Facebooku jsou předražené a neměly by stát víc než 30 dolarů.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Akcie Facebooku v pondělí odepsaly skoro 11 procent a končily těsně nad 34 dolary. Dnes po zahájení obchodování odepsaly dalších až devět procent a pohybovaly se kolem 31 dolarů za kus. Proti páteční upisovací ceně ztratily už přes 18 procent hodnoty.

Změny během prezentace, to jsem neviděl

Změna hodnocení, kterou Morgan Stanley prezentoval vybraným klientům, přišla v době, kdy Facebook předkládal povinnou dokumentaci pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC). V aktualizovaném prospektu emitenta sice na rizika upozornil, podle expertů je to ale příliš pozdě. Takový postup není obvyklý.

"Udělali to během prezentace. Za posledních deset let jsem něco takového neviděl," cituje Reuters jednoho ze svých zdrojů. Reuters jej neidentifikoval, sdělil jen, že je to člověk z jednoho investičního fondu, který se zúčastnil úpisu akcií Facebooku a jemuž Morgan Stanley volal, aby jej upozornil na rizika. Na poslední chvíli pak své vyhlídky hospodaření Facebooku zhoršily i banky Goldman Sachs a JPMorgan.

Analytik Scott Devitt ani jeho zaměstnavatel, tedy banka Morgan Stanley, zprávu agentury Reuters nechtěli komentovat. Vyjadřovat se nechtěli ani zástupci Goldman Sachs a JPMorgan.

Někteří analytici tvrdí, že vstup akcií Facebooku na trh byl typickým "insider obchodem", kdy lidé z firmy a kolem ní inkasují zisky, protože věděli víc, než ostatní investoři.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru