Francouzská společnost Eléctricité de France (EDF) má podle deníku E15 největší šanci stát se partnerem ČEZ při dostavbě jaderné elektrárny Temelín. ČEZ prý s EDF o této možnosti už jednal. Podle Hospodářských novin (HN) se na dostavbě chtějí finančně podílet také firmy z Ruska, Číny nebo Koreje. Ředitel ČEZ Daniel Beneš již dříve řekl, že partnerů může být v tendru vybráno více, ČEZ si ale v projektu ponechá většinu.

Facebook jde na burzu

Americká společnost Facebook nabídne akcie firmy při vstupu na burzu za 38 dolarů za kus. Hodnota společnosti, která vlastní stejnojmennou sociální síť, tak přesáhne 100 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). To je třetí nejvyšší částka v historii amerických firem v den úpisu akcií. Akcie Facebooku se začnou obchodovat dnes. (VÍCE ZDE)

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Fitch snížila rating Řecka

Mezinárodní agentura Fitch snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka z dosavadního stupně B- na CCC. Poukázala na zvýšené riziko odchodu země z eurozóny po nových volbách. Fitch tak nyní hodnotí schopnost a ochotu Řecka splácet dluhy na stejném stupni jako konkurenční agentura Standard & Poor's a stále ještě výše než další agentura Moody's. (VÍCE ZDE)

Poroste se i se škrty

Rozpočtová disciplina a hospodářský růst jdou ruku v ruce. Podle mluvčího německé vlády se na tom ve čtvrtek během videokonference shodli prezidenti a představitelé vlád Británie, Franci, Itálie a Německa. David Cameron, François Hollande, Mario Monti a Angela Merkelová spolu hovořili u příležitosti nadcházející schůzky skupiny G8, aby si vyjasnili své postoje před nadcházející víkendovým summitem.

USA uvalily cla na čínské solární panely

Spojené státy uvalily na dovoz solárních panelů z Číny relativně vysoká antidumpingová cla. Americké ministerstvo obchodu dospělo k závěru, že čínští výrobci prodávali své produkty na americkém trhu "nelegálně" pod tržní cenou, řekl ve čtvrtek agentuře Reuters informovaný zdroj. Už v březnu ministerstvo stanovilo na dovoz čínských solárních zařízení cla za jejich státní podporu, ta byla ale víceméně symbolická.

Španělské banky s nižším ratingem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové a depozitní spolehlivosti 16 španělských bank včetně Banco Santander, která je největší v eurozóně. Zdůvodnila to podle agentury Reuters tím, že se oslabila schopnost španělské vlády pomáhat některým bankám.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru