Prodejce výpočetní techniky Mironet "slaví" dvanáctileté výročí svého sporu s Českou republikou. Firma zvažuje, že vyvrcholení slavnostní párty se uskuteční u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kde hodlá stát zažalovat za zdržovací taktiku.

Kauza se táhne od roku 2000, kdy Microsoft podal na Mironet trestní oznámení kvůli porušování autorských práv. Policie pak následně ve firmě zabavila velké množství výpočetní techniky. V roce 2003 však bylo řízení zastaveno a vyhodnoceno jako nepřiměřené, protože byla nalezena pouze jediná instalace nelegálního softwaru.

Mironet se snažil následně s ministerstvem spravedlnosti dohodnout na vyrovnání, ale k tomu nedošlo, a firma v roce 2005 podala žalobu na náhradu škody ve výši 18 milionů korun. Od té chvíle spor stále nebyl rozhodnut ani soudem první instance. Obě strany se navzájem obviňují ze zdržování.

Vyhrožování Štrasburkem

Minulý týden vedení Mironetu zaslalo premiéru Petru Nečasovi stížnost na postup ministerstva spravedlnosti. "Stěžovali jsme si na úředníka, který má případ na starost. Zamítavou odpověď ale podepsal právě tento úředník. Považujeme za absurdní, když stížnost vyřizuje ten, na koho je podána," vysvětluje předseda představenstva Mironetu Robert Novotný.

Mironet se tak obrátil na přímého nadřízeného ministra Jiřího Pospíšila s výhružkou, že nebude-li situace řešena, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva kvůli příliš dlouhé délce řízení a také účelovému postupu ministerstva.

Do úterní uzávěrky týdeníku Ekonom se Úřad vlády k dopisu nevyjádřil s vysvětlením, že potřebuje "více času na shromáždění informací".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kauza údajně nelegálního softwaru v Mironetu se táhne už 12 let. Prodejce hodlá stát zažalovat za zdržovací taktiku. Ministerstvo spravedlnosti se s Mironetem nejdříve snažilo mimosoudně vypořádat, ale když zjistilo, že se jedná o sporný nárok, tak věc přenechalo soudům.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.