Ratingová agentura Moody's Investor Services snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti 26 italských bank o nejméně jeden stupeň, v případě některých až o čtyři stupně, a udělila jim výhled negativní.

To znamená, že rating se v příštích měsících může dále snížit. Své rozhodnutí odůvodnila recesí země a nárůstem objemu špatných úvěrů.

 

Italské banky za evropskými pokulhávají

Rating italských bank je nyní nižší než u většiny jejich kolegů v západní Evropě, upozornila Moody's. Italské banky mají problémy, protože Itálie se na počátku tohoto roku vrátila do recese a úsporná opatření vlády a další reformy snižují poptávku a mají dopad na ekonomiku.

Banky tak mají problémy s nárůstem objemu špatných úvěrů, mají omezený přístup k financím a slabé zisky. Podpora od Evropské centrální banky však snížila riziko krachu většiny bank.

Agentura zhoršila rating dlouhodobého dluhu a vkladů u deseti bank o jeden stupeň, u osmi bank o dva stupně, u šesti o tři a v případě dvou bank až o čtyři stupně, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru