Austrálie má zřejmě v břidlicích uloženo tolik plynu, že tyto zásoby mohou její celkové zdroje zemního plynu zhruba zdvojnásobit. Odhadla to pondělní společná zpráva vládního úřadu pro surovinové zdroje a energetiku a australského geologického ústavu. Canberra už nyní aspiruje na pozici největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG) a další obří zásoby tohoto zdroje jí mohou tuto pozici zajistit dlouho do budoucna.

Australské zásoby plynu v konvenčních prostupných ložiscích bez plynu vázaného v hlubokých břidlicích dosahují kolem 11 bilionů metrů krychlových. Plyn je nyní třetím největším energetickým zdrojem země po uhlí a uranu, konstatuje zpráva.

"Průzkum břidlicového plynu v Austrálii sice začal teprve nedávno a jeho zdroje jsou prozkoumány jen málo, měly by ale zvýšit australské zdroje plynu potenciálně na dvojnásobek," uvedl ke zprávě ministr přírodních zdrojů Martin Ferguson.

 

Zpráva odhaduje, že zásoby břidlicového plynu, který se nachází hlavně ve střední Austrálii, dosahují asi 11,3 bilionu kubíků. Podle odhadu Úřadu pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA z loňského roku má Austrálie šesté největší zásoby břidlicového plynu na na světě. Nejvíce jich je v Číně, která má kolem 36 bilionu kubíků, USA mají přes 24 bilionů kubíků této suroviny.

Využití až v příštím desetiletí

Austrálie by měla do konce tohoto desetiletí překonat Katar, který je nyní největším vývozcem LNG, což by jí měla zajistit série těžebních projektů o hodnotě asi 170 miliard dolarů (3,4 bilionu Kč). S rozsáhlejším využitím břidlicového plynu v Austrálii ale počítají analytici podle agentury Reuters až v příštím desetiletí.

V loňském finančním roce Austrálie vyvezla 20 milionů tun LNG o hodnotě 10,5 miliardy USD (207 miliard Kč). V roce 2012/13 by se měl export plynu podle Fergusona zvýšit téměř o pětinu.

 

Světovým průkopníkem těžby břidlicového plynu jsou Spojené státy, které se za pět let rozvoje této těžby staly v plynu soběstačné a z jeho dovozce se stávají vývozcem. Na rozvoj svých zásob břidlicového plynu se připravují další země s největšími zdroji jako Čína a Argentina.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru