První finanční ředitel Facebooku a investor, který na úspěchu této sociální sítě vydělal několik miliard dolarů, dal vale zemi, která mu poskytla bezpečí. Kvůli tomu, aby se vyhnul placení daně z kapitálových zisků, se Eduardo Saverin vzdal amerického občanství.

Čerstvý třicátník Saverin tento krok učinil už loni v září, ale informace se na veřejnost dostala až s posledním seznamem americké daňové agentury.

Kolik Saverin odchodem do Singapuru ušetří, záleží na tom, jak jeho poradci vyčíslí hodnotu akcií v době, kdy tento krok úřadům oznámil. Po uvedení Facebooku na burzu by jeho zhruba čtyřprocentní balík měl mít hodnotu kolem 3,8 miliardy dolarů (75 miliard korun).

Loni v létě se však s akciemi Facebooku obchodovalo jen na vedlejších trzích a objemy byly malé. To zřejmě umožní nižší ocenění a úspory v řádu stovek milionů dolarů. V nejvyšším pásmu je ve Spojených státech nyní daň z dlouhodobých kapitálových výnosů 15 procent, ale počítá se s jejím růstem.

Saverin je rodilý Brazilec, který vyrostl na Floridě (rodina se přestěhovala kvůli obavě z únosu). Vystudoval Harvard, kde se setkal s Markem Zuckerbergem. Partnerství s dalším otcem zakladatelem brzy skončilo, přesto Saverin zůstal jedním z největších akcionářů.

Na pátek naplánovaná primární emise akcií Facebooku je na kapitálových trzích událostí roku. Pokud se naplní optimistické předpoklady, ocení investoři největší sociální síť na 96 miliard dolarů.

Vstup Facebooku na burzu bude pro IHNED.cz hlavním tématem celého týdne a v rubrice HN Byznys najdete každý den aktuální zprávy i analýzy. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru