V rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung Weidmann řekl: "Pokud Atény nedodrží slovo, je to jejich demokratické rozhodnutí, ovšem znamená to, že tím padne podklad pro další finanční pomoc."

Weidmannovo prohlášení přišlo v době, kdy řečtí politici hluboce rozdělení v postojích vůči úsporným opatřením a reformám, které věřitelé požadují výměnou za záchranné půjčky, selhali při snaze o sestavení nové vlády. Šéf Bundesbank zároveň varoval, že pokud se Řecko rozhodne zříct eura, budou "důsledky pro něj vážnější než pro zbytek eurozóny".

 

 


První muž Bundesbanky se také opřel do nově zvoleného francouzského prezidenta Francoise Hollanda, který vyzval Evropskou centrální banku, aby více podporovala růst evropských ekonomik. "To by bylo nebezpečné," uvedl Weidmann. Tomu se také nelíbí snaha Hollanda o změnu fiskálního paktu, se kterým souhlasil Nicolas Sarkozy. "Je dobrým evropským zvykem dodržovat podepsané smlouvy," uvedl šéf Bundesbanky.

 

V sobotu napsal deník Wall Street Journal, že by Řecko za jistých okolností mohlo na odchodu z eurozóny i vydělat. Muselo by ale následovat islandský příklad, naopak by pro něj bylo zkázou, kdyby se vydalo cestou Argentiny, či Ruska.