V novém městě, které v červnu začne růst v americkém Novém Mexiku, budou silnice, domy i administrativní budovy. Od klasických modelů měst se nebude nijak lišit. Jediný rozdíl ale bude v tom, že zde nebude nikdo bydlet.

Organizace Centre for Innovation, Technology and Evaluation (CITE) na 40 kilometrech čtverečních vybuduje vědecké centrum, kde se budou testovat nejmodernější technologie, které pak v reálném městě mohou lidem usnadnit život.

V prázdných domech tak budou instalovány pračky, které si podle vloženého prádla samy rozhodnou, jaký program při praní zvolit, či záchody, které budou samy splachovat, když to "uznají za vhodné".

Město duchů, jehož výstavba bude podle odhadů stát miliardu dolarů, v oblasti nedaleko města Hobbs vytvoří pracovní místo pro 350 lidí, informuje list Daily Telegraph.

Samotné vývojové centrum CITE označuje připravovaný projekt za první "chytré město" na světě. Odborníci zde budou pracovat na vývoji inteligentních systémů, které samy řídí dopravu či na nové generaci bezdrátových sítí.

Vědci chtějí město využít i pro zkoušení technologií, které by v osídlených oblastech komplikovaly každodenní život obyvatel. Na ulicích se tak budou například testovat inteligentní auta, která jezdí bez řidiče i bez dálkového řízení.

"Jediné, co tu nebudeme dělat, jsou destruktivní věci, například vyhazování něčeho do vzduchu. Aspoň doufám," uvedl podle agentury AP ředitel projektu Bob Brumley.

Pro připravované město posloužilo jako vzor město Rock Hill v Jižní Karolíně. V Novém Mexiku tak vznikne jeho replika, a to včetně směsi historických i nových budov či dálnic, které kolem Rock Hillu procházejí. Všechny domy v novém městě budou plně vybaveny i přívody vody a elektřiny, jako by mělo obyvatele, ačkoli lidem určeno nebude.

Související