ČEZ prodělal v Albánii za tři měsíce dvě miliardy korun. I kvůli tomu klesl ČEZ zisk o 16 procent na 14,4 miliardy korun, ačkoliv tržby vzrostly. V Albánii kvůli nedostatku vody v nádržích se skoro zdvojnásobila cena elektřiny, kterou ČEZ nakupuje, ale ceny pro zákazníky se zatím zvyšovat nesmí.

"Intenzivně jednáme s regulátorem, věřím, že výsledek budeme znát během několika týdnů," říká v rozhovoru pro IHNED.cz ředitel divize finance  Martin Novák.

HN: Jak se ČEZ dařilo v prvním kvartálu?

Výsledky jsou prakticky identické s minulým rokem, na 27 miliardách poklesl provozní zisk zhruba o 300 milionů korun. To považuji v době recese či stagnace za výborný výsledek. I čistý zisk je podle očekávání a splnění celkového zisku za rok 2012 ve výši 41 miliard korun je tak na velmi dobré cestě.

HN: Čtvrtletní čistý zisk ale poklesl. Proč?
Důvodů bylo několik. Prvním jsou obnovitelné zdroje. Prvních pár měsíců tohoto roku bylo velmi slunných, a vyplatili jsme tak vysokou podporu solárním elektrárnám. Druhým vlivem je takzvaný korekční faktor, který platí opět u obnovitelných zdrojů. Je rozdíl v tom, co v jednom roce vyplatíme v porovnání s tím, co nám dovolí vybrat regulátor. Korekční faktor činil asi půl miliardy korun, peníze ale dostaneme zpátky zhruba za dva roky na platbách za elektřinu. A negativní dopad měla i naše albánská aktiva.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru