Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 14,4 miliardy korun. Tržby se meziročně naopak zvýšily o sedm procent na 60,8 miliardy korun. Firma to dnes oznámila na svých webových stránkách. Analytici odhadovali meziroční pokles zisku o zhruba desetinu.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve čtvrtletí meziročně poklesl o procento na 26,3 miliardy korun.

"Hlavním důvodem meziročního poklesu zisku bylo nepříznivé tarifní rozhodnutí regulátora v Albánii a mimořádné derivátové a kurzové zisky v prvním čtvrtletí 2011," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že za celý letošní rok ČEZ očekává meziročně vyšší čistý zisk 41 miliard korun.

Růst tržeb byl za první tři měsíce způsoben zejména růstem realizačních cen elektřiny a zvýšením objemu výroby v uhelných a obnovitelných zdrojích.

Výroba elektřiny ČEZ v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o tři procenta na 17,6 TWh. Nejvíce se zvýšila výroba v uhelných elektrárnách a obnovitelných zdrojích. Výroba v jaderných elektrárnách meziročně zůstala na zhruba stejné úrovni.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Akcie ČEZ na burze v Praze:

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru