Z prodeje šifrovacích mobilních telefonů se v Česku stal výborný byznys. Telefony, které nelze snadno odposlouchávat a jejichž provoz stojí několik desítek tisíc ročně, používá až dva tisíce byznysmenů, právníků a politiků.

A po nedávné odposlechové aféře Pavla Béma a Romana Janouška zájem o ně ještě vzrostl.

Současná jednička na trhu šifrovacích telefonů Circletech jen za první čtyři měsíce letošního roku překonala tržby za celý rok 2011. Na dvojnásobku prodejů je firma Probin, která nabízí francouzskou technologii TRCOM. Růst o desítky procent hlásí i společnost SSI, která nabízí německé šifrování Secuvoice.

Podle odhadů je v Česku v provozu až dva tisíce šifrovacích mobilních telefonů. Jejich počet by mohl vzrůst až na pět tisíc. Roční náklady na provoz jediného „bezpečného“ telefonu se přitom pohybují od 20 tisíc korun výš. A k šifrovanému hovoru jsou pochopitelně nutné dva stejně zabezpečené telefony.

Glosa

Chvála šifrovacích mobilů


Byznys se šifrovacími mobily kvete, kupují je advokátní kanceláře, pokoutně si je pořizují politici. Máme se nad tím pohoršovat? Ani náhodou. V Česku existuje dost dobrých důvodů, proč zajistit, aby vás nikdo neposlouchal.

 

Celý komentář Petra Honzejka - čtěte ZDE

Mezi klienty dominují právní kanceláře, velké firmy, lidé na pomezí byznysu a politiky a politici. „Poté, co se objevily odposlechy rozhodčích, prodali jsme řadu telefonů i do českého fotbalu,“ dodává Jiří Schmidt ze společnosti Probin.

Šéf Circletech Jiří Šatánek mezi klienty jmenuje například skupinu PPF, slovenský Siemens a desítku velkých právních kanceláří. Největším klientem je pro Circletech právní kancelář MSB Legal (dříve Šachta&Partners), jejíž klienti byli například zapleteni do podezřelých zakázek pražského dopravního podniku.

Šifrované volání používá také kancelář Němec, Bláha & Navrátilová bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce. Mezi uživateli je i několik českých miliardářů.

Důvodem k pořízení bezpečného telefonu nemusí být jen podezřelá snaha skrýt své hovory a činnost před policií či tajnou službou. Řada firem po lepším zabezpečení sahá ve snaze chránit své informace před konkurencí.

Nelegální odposlech běžného telefonování totiž dnes dokáže zařídit i detektivní kancelář. Obavy ještě přiživuje skutečnost, že se záznamy odposlechů používají k zákulisnímu politickému či mocenskému boji, a to ať už jejich zveřejněním nebo pouhou hrozbou zveřejnění.

Pavel Bém není jediným politikem, který šifrovací telefon používá. Mezi politiky jsou takových desítky, ne vždy si ale drahou službu pořizují sami.

„Tak polovina si telefony hradí sama,“ říká obchodní šéf firmy Probin Jiří Schmidt. Zbytku hradí účty někdo z byznysu. To potvrzuje i Jiří Šatánek. Podle něho jsou mezi politiky i telefony od jeho firmy, přestože žádný není oficiálním klientem Circletechu.

Velké téma o fenoménu šifrovacích telefonů najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru