Až sto tisíc mladých Čechů si v loňském roce marně hledalo práci. Zřejmě ale nešlo o absolventy technických oborů, protože právě po nich se tuzemský průmysl poptává čím dál hlasitěji.

"Mladá generace by si měla uvědomit, že právě výrobní sféra jí dává životní perspektivy a jistotu zaměstnání," tvrdí člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar v rozhovoru pro HN.

HN: Hrozí českému průmyslu nedostatek absolventů technických oborů?

Mě osobně celá oblast technického vzdělávání v Česku hodně trápí. Absolventů technických oborů na všech stupních vzdělání je málo a firmy mají problémy s nalezením kvalifikovaných zaměstnanců. Zdejší mladou pracovní sílu mohou navíc oslovit nabídky silných průmyslových zemí, které se samy s nedostatkem lidí potýkají. V Německu už dnes chybí každý rok 40 až 50 tisíc nových techniků. Když to vynásobíte deseti, tak za deset let to bude velké riziko – i vůči Česku. Takže já si myslím, že musíme vytvořit atraktivní, konkurenční prostředí a mladým studentům mít co nabídnout i u nás. Jinak se může stát, že těchto lidí nebude dostatek, protože dostanou lepší nabídku někde jinde. To je zpráva, kterou bychom vůči státní správě chtěli vyslat zcela jasně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru