Americká internetová společnost Facebook v pondělí v New Yorku zahájila prezentaci před plánovaným vstupem na burzu. V rámci primární veřejné nabídky (IPO) chce podnik získat rekordních 10,6 miliardy dolarů (asi 203,6 miliardy Kč).

Zájem byl značný, před hotelem Sheraton se na Manhattanu shromáždily stovky investorů, kteří čekali, co jim o plánech podniku řekne jeho zakladatel Mark Zuckerberg.

Během týdne má prezentace pokračovat v Bostonu a v Palo Alto v Kalifornii, uvedla agentura Bloomberg.

Krátce před 13:00 místního času (19:00 SELČ) se Zuckerberg objevil, jako obvykle v džínsech a černé flaušové mikině. Facebook je největší sociální sítí světa a přestože vznikl teprve před osmi lety, v celém světě má podle tvrzení svých šéfů více než 800 milionů aktivních uživatelů.

Pokud Facebooku plány vyjdou, bude jeho primární nabídka větší, než byla v případě jiných technologických firem včetně Googlu. Ten když vstupoval na burzu, jeho tržní hodnota přesahovala 20 miliard dolarů. Facebook chce akcie nabídnout v ceně 28 až 35 dolarů, což by odpovídalo tržní hodnotě 77 miliard až 96 miliard dolarů.

Facebook už má 901 milionů uživatelů, nabírá zaměstnance a hlásí pokles zisku - čtěte ZDE

Facebook prodá akcie za 28-35 dolarů za kus. Hodnota firmy tak nepřekoná 100 miliard - čtěte ZDE

Facebook se tak může hned po vstupu na burzu zařadit po boku takových firem, jako je například Amazon. Ten je největším internetovým knihkupectvím na světě a jeho tržní hodnota mírně přesahuje 100 miliard dolarů.

Dosavadní vývoj naznačuje, že zájem o akcie Facebooku bude značný. A to i přesto, že přetrvávají obavy, zda bude firma schopna i dlouhodobě udržet nynější růst. Část analytiků také upozorňuje na riziko, které představuje fakt, že Zuckerbergovi zůstane většinový podíl. S firmou si tak může dělat prakticky cokoli.

Analytik makléřské společnosti Susquehanna Financial Group Herman Leung podle agentury Reuters odhaduje, že Facebook v letošním roce zvýší tržby o 40 procent a příští rok o dalších asi 33 procent. Prodejní cenu v pásmu 28 až 35 dolarů označil za atraktivní.

Facebook před vstupem na burzu vychválí sám Zuckerberg. Den D je 18. května - čtěte ZDE

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru