Podle Evropské komise si třetina zaměstnaných Evropanů, tedy až 60 milionů, stěžuje na nejrůznější bolesti zad, hlavy nebo nohou. Mezi nimi i Češi. Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že nejvíce prostonaných dnů mají každoročně na svědomí právě nemoci páteře a meziobratlových plotének. Každá třetí pracovní neschopnost je kvůli bolesti zad.

ČESKÉ FIRMY ŠETŘÍ NA ZDRAVÍ ZAMĚSTNANCŮ

Podle průzkumu Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci si ergonomické posouzení pracoviště většinou nechají udělat firmy se zahraničním vlastníkem. Převládá žádost o posouzení u pracovišť se zobrazovací jednotkou a velkoplošných pracovišť. "Firmy často souhlasí s méně nákladným řešením v podobě plánu na několik let dopředu. Někdy však zůstane u posouzení a dále se nic neděje," říká RNDr. Stanislav Malý, Ph.D, ředitel Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. "Nebo například ergonomicky vhodná židle skončí u generálního ředitele a ne u pracovníka, který ji skutečně potřebuje." Podle Dr. Malého vůle ergonomických řešení stoupá s velikostí podniku a klesá s českou účastí v podniku.

SEDAVÉ ZAMĚSTNÁNÍ JE PROKLETÍ 21. STOLETÍ

V kanceláři sedíme přibližně 7 hodin, v dopravních prostředcích 1-1,5 hodiny a zhruba další 3 hodiny denně ve volném čase. Není divu, že se časem objeví zdravotní následky. Během dlouhého sezení naše zádové svaly ochabují. Člověk, který sleduje monitor počítače, sedí obvykle dlouhou dobu bez pohybu a v nesprávné poloze s předkloněnou hlavou. Pokud zádové svaly nepracují, vzniká velký tlak na meziobratlové ploténky, což výrazně zvyšuje riziko poškození páteře. Investovat tedy prostředky i čas do výběru správné židle se rozhodně vyplatí.

Na základě mnoha výzkumů a testování byla po více než 9 letech vyvinuta zdravotní židle SpinaliS. Od všech ostatních židlí se odlišuje sedákem na pružině, který se pohybuje do všech stran (dopředu, dozadu i do stran) a využívá princip tzv. aktivního sezení. Pohyblivá židle umožní sedět zdravě jako na balonu a její zádová opěrka zabrání možnému přetížení svalů.

Aktivní sezení umožňuje stálé zapojení svalů, čímž posiluje hlavně zádové, břišní a hluboké stabilizační svaly pohybového aparátu. Předchází tak vadnému držení těla, které může vést k vážným poraněním. Židle SpinaliS jsou proto označovány jako zdravotní židle a jako jediné v Evropě patří mezi zdravotní pomůcky.

Více informací na www.zdravotni-zidle.cz, anebo v showroomech SpinaliS po celé ČR.

 

VAROVNÁ ČÍSLA

Poranění zad vznikají nejčastěji jako následek přetížení páteře a/nebo kvůli nedostatku pohybu. Páteř v obou případech ztrácí elasticitu a tím se snižuje její pohyblivost. Podle údajů ČSSZ nemocní zůstávají doma v průměru 73 dní, téměř čtyřikrát déle než například u chorob dýchacích cest. To je pro zaměstnavatele přinejmenším výstražné číslo!

Zdroj: ÚZIS ČR, Aktuální informace č. 51/2010