Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL), která reprezentuje největší výrobce lihovin v ČR, nesouhlasí s informacemi o enormní spotřebě alkoholu v ČR, které nově zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Z této zprávy, z níž vycházejí ve svých závěrech i někteří čeští státní úředníci, přesahuje spotřeba alkoholu v ČR více než 16 litrů čistého alkoholu na osobu a rok u osob starších 15 let.

UVDL to považuje za velmi nadsazené a vážně pochybuje o správnosti dat, která WHO prezentuje, řekl prezident unie a šéf největšího českého výrobce lihovin, Stocku Plzeň, Petr Pavlík.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

České statistiky jdou proti

Oficiální statistiky ČSÚ hovoří podle něj o zcela opačném vývoji. Spotřeba alkoholu v ČR klesá. V roce 2010, což jsou poslední dostupné údaje, činila spotřeba alkoholu v přepočtu na čistý líh 9,8 litru na obyvatele a rok, což je podle unie nejnižší hodnota od roku 1999.

V posledních více než deseti letech přitom spotřeba osciluje právě kolem hodnoty deset litrů na obyvatele a rok.

"Pokud bychom použili metodologii WHO a spotřebu přepočítali na populaci starší 15 let, přiblížíme se k hodnotě cca 12 litrů čistého alkoholu na obyvatele. Takže údaje WHO jsou nadsazeny nejméně o čtyři litry u každého Čecha. To je pro představu rozdíl, který odpovídá objemu čistého lihu vypitého ve vínu a lihovinách dohromady," řek Pavlík.

ANKETA
Myslíte si, že Češi ročně vypíjí 16 litrů alkoholu na hlavu?
Ano
68 (22%)
Ne
199 (65%)
Netuším
38 (12%)

Spotřeba piva klesá, u vína roste

V roce 2010 klesla spotřeba lihovin na nejnižší úroveň od roku 1999, výrazné snížení vykazuje také konzumace piva.

Jedinou rostoucí kategorií je spotřeba vína, která je tažena nulovou spotřební daní na tiché víno a levnými dovozy ze zahraničí, uvedla UVDL.

"Vzhledem k zásadním rozdílům mezi daty, která vykazuje oficiální česká statistika a WHO, jsme Světovou zdravotnickou organizaci požádali o upřesnění metod, jakými údaje o konzumaci alkoholu v ČR získává. WHO na náš oficiální dotaz připustila, že jde pouze o odhady, které jsou založeny na různých externích zdrojích, jmenovitě World Drink Trends (1963 až 1990), z nichž ovšem údaje dále přepočítává a data získává také on-line dotazníkem. Požádala nás také, abychom jí pomohli data ověřit a verifikovat," uvedl Pavlík.

Největší čeští výrobci lihovin jsou přesvědčeni, že data WHO o konzumaci alkoholu jsou nesprávná.

"Budeme požadovat, aby byly používány věrohodné statistiky. Tím samozřejmě nechceme popřít nutnost diskuse na téma alkohol a jeho negativní dopady," uvedla unie v dnešním prohlášení. UVDL aktivně podporuje projekty směřující k omezení negativních vlivů konzumace alkoholu, například aktivity Domluvme se a Pobavme se o alkoholu.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru