Českou armádu by mohl v nejbližších letech čekat návrat ke kořenům. Lépe řečeno, k někdejší federální minulosti. Vedení ministerstva obrany chce totiž vyjednávat se Slovenskem o propojování některých obranných schopností. Mimo jiné se oživuje i 10 let starý nápad, aby obě armády společně zajišťovaly vzdušný prostor.

"Myšlenka, jakou bylo svého času 'společné nebe', se logicky nabízí, a my jsme otevřeni se o ní bavit," řekl týdeníku Ekonom první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý. Vedení resortu muselo dosud čekat na ustavení nové slovenské vlády, aby mělo pro taková jednání partnera.

Sdílení armádní muziky

Důvody pro takové úvahy jsou nasnadě: Česko i Slovensko krátí svoje armádní rozpočty, co to jde. Jen český resort obrany bude do dvou let hospodařit pouze s necelými 36 miliardami, což je o celou třetinu méně, než měl před vypuknutí krize.

Navíc podobné projekty se postupně stávají tématem číslo jedna také na půdě NATO. V rámci iniciativy takzvané Chytré obrany se vedení aliance snaží přimět členské země, aby pomocí sdílení jednotlivých schopností dosahovaly "více muziky za méně peněz".

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.