Podle skupiny britských lékařů nevysílá partnerství olympijských her se společností McDonald´s dobrý signál v zemi, která bojuje s obezitou. Chtějí aby největší z fastfoodů mezi sponzory her nebyl.

McDonald´s chystá útok na Londýn

Big Macy, hranolky a mléčné koktejly budou součástí oficiálního olympijského menu a v londýnském Olympijském parku brzy vyroste největší franšíza McDonald's na světě s 1500 místy k sezení. V Olympijském parku bude mít společnost celkem čtyři restaurace, z toho jednu přímo v olympijské vesnici.

"Je hodně smutné, že akci, která oslavuje ty nejlepší sportovní výkony, sponzorují společnosti, které přispívají k problémům s obezitou a k nezdravým návykům," uvedl Terence Stephenson, viceprezident Akademie královských lékařských vysokých škol.

Tato společnost se obrací na britskou vládu, aby během londýnských her omezila reklamy firem McDonald's, Coca-Cola, která je exkluzivním prodejcem nealkoholických nápojů, a oficiálního pivovaru Heineken.

 

Podle agentury AP jejich přání nebudou vyslyšena. McDonald's je oficiálním partnerem olympijských her už od roku 1976 a pro obě strany jsou spokojené. "Sponzoři přinášejí obrovské množství peněz nutných k organizaci her. Bez partnerů jako McDonald's by hry prostě nebyly," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí londýnské olympiády.

Čtvrtina Britů má nadváhu a bude hůř

Ovšem nadváha se stává v Británii velkým problémem, protože jí trpí zhruba čtvrtina lidí a jejich počet stále roste. Obezita a s ní spojené potíže přijdou každoročně britský zdravotní systém na čtyři miliardy liber (122 miliard korun).

"Tyhle značky využívají olympijské hry k tomu, aby byly spojovány s medailemi a štíhlými a zdravými sportovci. Nechtějí, abychom si představovali tlusté a nezdravé lidi, když myslíme na jejich produkty," uvedl Stephenson.

Společnost McDonald's očekává, že se v její obří restauraci nají každý desátý návštěvník her. V tiskovém prohlášení uvedla, že během OH se bude zásobit "mimořádně kvalitními britskými potravinami".

Podle Stephensona je otázkou, zda sportovci budou mít během her chuť živit se cheesburgery a hranolky. "Nejsem si jistý, kolik z nich bude jíst tohle jídlo, než půjde bojovat o medaile," řekl čelní představitel lékařské akademie.

Ovšem například jamajský sprinterský fenomén Usain Bolt po svém triumfu na 100 metrů ve světovém rekordu na olympiádě v Pekingu přiznal, že v den finále obědval své oblíbené kuřecí nuggety z McDonald's.

Související