Nová pravidla těchto předdůchodů, které mají být výhodnější než předčasný odchod do důchodu, jak ho známe, už mají jasné obrysy. Ve čtvrtek pro předdůchody zvedli ruce i senátoři.

HN přinášejí odpovědi na nejčastější otázky, které se této "pojistky" týkají.

Co je to předdůchod?

Do takzvaného předdůchodu budou lidé moci odejít před zákonem stanoveným důchodovým věkem. Musí mít na to ale dostatečně naspořeno v novém penzijním fondu, v takzvaném 3. pilíři. Předčasně tak začnou čerpat peníze, které si sami do té doby spořili.

Co je to 3. pilíř?

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, do kterého si lidé spoří sami a můžou jim na to přispívat i zaměstnavatelé. Do současných fondů nebude už možné od konce letošního listopadu vstupovat, ale budou fungovat dál. Vedle nich v lednu 2013 vzniknou nové účastnické fondy s různými investičními strategiemi, které už nemusí klientům garantovat, že jim v daném roce zachovají minimálně vložené úspory. Jen tyto nové fondy budou vyplácet předdůchody.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru