Zákon o finanční kontrole

- Přijat v roce 2001.
- Současná podoba zákona ministerstvu financí zajišťuje dohled nejen nad všemi státními úřady, ale i například nad příjemci evropských peněz.
- Kontroloři v jednotlivých úřadech jsou jmenováni svými nadřízenými.

Naplňuje sud vodou, ale neucpává díry ve dně. Tak si počíná vláda Petra Nečase, když na jedné straně zvyšuje daně a na druhé straně neřeší potíže, jaké panují v současném systému kontroly hospodaření s erárními penězi.

 

Zpětná kontrola českých ministerstev, státních institucí a krajských či obecních úřadů je totiž bezzubá a téměř nikdy nic neodhalí. Ministerstvo financí se však místo o rychlou nápravu stará o zachování své dozorčí úlohy nad interními audity.

Místo očekávaného nového zákona o finančním řízení, který by měl kontrolorům zajistit nezávislost na politicích a úřednících, protlačilo ministerstvo financí vládou i prvním čtením ve sněmovně jen kosmetickou úpravu dosavadního "děravého" zákona o finanční kontrole. A i tu teď možná sněmovna shodí ze stolu, protože řadě zákonodárců došla s postupem ministra Miroslava Kalouska trpělivost.

Aféry to nezastaví

"Nevím, jestli je ta novela vůbec přepracovatelná, stálo by za to ji zamítnout a místo ní se soustředit na přípravu úplně nového zákona," uvedla pro týdeník Ekonom například místopředsedkyně kontrolního výboru sněmovny Eva Horníková z ODS. Vadí jí, že kontrola nebude jednoduše dvoustupňová, nýbrž možná až šestistupňová, a že ji bude mít pod palcem opět ministerstvo financí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se