Zákon o finanční kontrole

- Přijat v roce 2001.
- Současná podoba zákona ministerstvu financí zajišťuje dohled nejen nad všemi státními úřady, ale i například nad příjemci evropských peněz.
- Kontroloři v jednotlivých úřadech jsou jmenováni svými nadřízenými.

Naplňuje sud vodou, ale neucpává díry ve dně. Tak si počíná vláda Petra Nečase, když na jedné straně zvyšuje daně a na druhé straně neřeší potíže, jaké panují v současném systému kontroly hospodaření s erárními penězi.

 

Zpětná kontrola českých ministerstev, státních institucí a krajských či obecních úřadů je totiž bezzubá a téměř nikdy nic neodhalí. Ministerstvo financí se však místo o rychlou nápravu stará o zachování své dozorčí úlohy nad interními audity.

Místo očekávaného nového zákona o finančním řízení, který by měl kontrolorům zajistit nezávislost na politicích a úřednících, protlačilo ministerstvo financí vládou i prvním čtením ve sněmovně jen kosmetickou úpravu dosavadního "děravého" zákona o finanční kontrole. A i tu teď možná sněmovna shodí ze stolu, protože řadě zákonodárců došla s postupem ministra Miroslava Kalouska trpělivost.

Aféry to nezastaví

"Nevím, jestli je ta novela vůbec přepracovatelná, stálo by za to ji zamítnout a místo ní se soustředit na přípravu úplně nového zákona," uvedla pro týdeník Ekonom například místopředsedkyně kontrolního výboru sněmovny Eva Horníková z ODS. Vadí jí, že kontrola nebude jednoduše dvoustupňová, nýbrž možná až šestistupňová, a že ji bude mít pod palcem opět ministerstvo financí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru