Zatímco světová ekonomika letos podle odhadů Mezinárodního měnového fondu poroste o 3,5 procenta, Evropu čeká recese. A nezdá se, že by mohla v dohledné době opustit nelichotivou pozici brzdy světové ekonomiky. Třeba britská ekonomika: tamní ekonomové vládní, opoziční i nezávislí naznačují, že to může trvat až celou dekádu, než se země vrátí ke stabilnímu růstu. I nejvíc viditelný viník se najde: úsporná opatření a zvyšování daní. Proto údaje za hospodaření států unie, které minulý týden posvětil a zveřejnil Eurostat, stojí za podrobné přečtení. Ukazují totiž, jak si země dosud poradily s úkolem zastavit neudržitelný nárůst státního dluhu. Publikovaná řada údajů od roku 2008 navíc umožňuje nahlédnout do toho, jak jednotlivé státní rozpočty reagovaly na recesi ekonomik.

Bolestné krocení rozpočtů

Údaje ukazují, že ne všechny země unie loni nutně škrtaly. Jen tři z unijní sedmadvacítky hospodařily s přebytky. V případě Maďarska ovšem rozpočet s plusovým znaménkem vznikl kvůli vládnímu "vybrání" peněz z penzijních fondů. Skutečné přebytky vykázalo Estonsko a Švédsko. Další tři země vykázaly schodky nepřevyšující procento HDP (Finsko, Lucembursko a Německo). Čilá diskuse o způsobu i tempu odbourávání schodkového hospodaření probíhá hlavně v zemích stojících na opačném konci tabulek. A hlavně tam, kde rozpočtové úspory probíhají již delší dobu, jsou poměrně razantní a jejich konec je v nedohlednu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru