Žokej Josef Váňa má za sebou operaci zlomené levé stehenní kosti a věří, že se brzy vrátí do sedla. Osminásobný vítěz Velké pardubické si nohu zlomil ve čtvrtek při pádu z koně Dancing Babe.

Den po operaci už myslí na návrat

"Pokud by se snad někdo těšil, že po tomhle pádu bych už chtěl dát mladým pokoj, tak to ať si rozhodně nemyslí," řekl Váňa dostihovému webu paddock-revue.cz po operaci, kterou podstoupil ještě ve čtvrtek v plzeňské nemocnici. 

Podle lékařů by měl mít pauzu minimálně půl roku, ale o tom nezdolný Váňa nechce ani slyšet. "Je to nepříjemné a nějakou dobu se na koně neposadím. Uvidíme, jak to půjde dál, ale rád bych znovu seděl na koni nejpozději do měsíce," řekl Váňa.

Nehoda se devětapadesátiletému Váňovi stala v kopci Vladař na Karlovarsku. Mladá klisna ho shodila a zalehla. Žokej si sám přivolal záchranku a na místě zasahovali v nepřístupném terénu i hasiči. Váňa byl převezen do Plzně k ortopedovi Milanu Tomanovi, který se o tělo legendárního žokeje dlouhodobě stará.

 

"Ke zlomenině došlo několik centimetrů nad kolenním kloubem, takže se ji naštěstí podařilo sešroubovat," řekl Váňa. V Tomanovy schopnosti bezmezně věří. "Vím, že mi pomůže, stejně jako pomohl i dalším kamarádům nejen z řad žokejů," konstatoval Váňa a v lehkém tónu doplnil: "V tomhle místě jsem ještě nic zlomeného neměl."

Váňa: V úterý v Lysé budu

Váňa si během kariéry zlomil, jak sám říká, téměř všechny kosti v těle. Nejvážnější zranění utrpěl v Německu, tehdy v červnu 1994 přežil klinickou smrt.

Na dostihy by se Váňa alespoň jako divák rád vydal už v úterý do Lysé nad Labem, kde se poběží Prvomájová steeplechase. "V Lysé budu, kdybych se tam měl dobelhat odtud," vzkázal Váňa z nemocničního lůžka plzeňské ortopedie.

Loni Váňa vyhrál Velkou pardubickou potřetí v řadě v sedle Tiumena. Slavnou steeplechase ovládl poprvé v sedle Železníka v roce 1987, se stejným koněm triumfoval i v letech 1988, 1989 a 1991 a popáté vyhrál s Vronským 1997.

Související