Přesně dle motta "existuje pouze budoucnost" zahájily dvaadvacátý ročník Festivalu spisovatelů Praha trikové efekty: kosmicky laděný zvukový doprovod, padající hvězdy, krátký abstraktní film s elektronickou hudbou a jména i věty, které se v počítačové grafice objevovaly na plátně.

Podnětnou debatu a trochu politické kontroverze odstartoval prezident festivalu Michael March, který pozvaným literátům položil tu jedinou klíčovou otázku k budoucnosti: jak se k ní propracujeme?

Nositel ceny Spira Vergose za svobodu projevu, španělský spisovatel Juan Goytisolo, to vzal retrospektivně. Prahu totiž poprvé navštívil v roce 1968 na pozvání kruhu spisovatelů, jenž mu chtěl názorně předvést důsledky sovětské invaze.

Goytisolo, který pamatuje absurditu okupace i rozhořčení, jaké tehdy cítil, vidí cestu k budoucnosti i dnes jedině skrze svobodu myšlení i projevu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.