Stínová ekonomika v Rusku se během tří posledních let zmenšila z 16 na 15 procent hrubého domácího produktu (HDP). Údaje statistického úřadů Rosstat vyvolaly údiv expertů, pochybujících, že by se ruské hospodářství stalo průhlednějším než ekonomika zemí Evropské unie.

Stínová či šedá ekonomika unikající státní kontrole a výběru daní se ještě v polovině 90. let odhadovala na téměř čtvrtinu celkového výkonu ruské ekonomiky. Loni podle odhadu Rosstatu představovala 15 procent HDP. Tedy z 54,6 bilionu rublů (asi 35 bilionů Kč) činila 8,2 bilionu rublů (asi 5,3 bilionu Kč), což by odpovídalo kupříkladu součtu HDP Ukrajiny a Slovenska.

"Jinými slovy, ruské hospodářství se stalo průzračnější než ekonomiky zemí EU," pozastavil se list Vedomosti, připomínající, že v "sedmadvacítce" průměrný podíl stínové ekonomiky loni podle společnosti AT Kearney představoval 19,2 procenta HDP - od 32 procent v Bulharsku po osm procent v Rakousku.

Údaje Rosstatu rovněž odporují slovům ministryně hospodářského rozvoje Elviry Nabiullinové, která utajovanou část ruských výplat odhadla na 56 procent čili 7,4 bilionu rublů (asi 4,8 bilionu Kč) a 13,6 procenta HDP.

Zaměstnavatelé totiž zareagovali na předchozí zvýšení sociálních a zdravotních odvodů vyplácením části mezd "načerno". Tyto výplaty, nepřiznávané daňovým úřadům, však podle ekonoma Andreje Jakovleva představují jen část stínové ekonomiky.

Kritizoval ruskou korupci a zmrzačili ho. Novinářskou cenu mu ale udělí sám Putin - čtěte ZDE

Do stínové či šedé ekonomiky se počítají i nepřiznané zisky z podnikání, pronájmy bytů načerno, melouchy a nepřiznaná vedlejší zaměstnání či neregistrovaný obchod. V Rusku je kupříkladu velkým problémem kromě zaměstnávání nelegálních přistěhovalců i ilegální výroba alkoholu, a to zdaleka nejen podomácku páleného.

Rozsah šedé ekonomiky v ČR před časem odhadl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na přibližně 15 procent HDP.