Islandský expremiér Geir Haarde nemůže za pád finančního systému na Islandu. V nejsledovanějším procesu v historii ostrovního státu o tom rozhodl zvláštní tribunál.

Byl shledán vinným jen v jednom ze čtyř bodů obžaloby, a to v tom nejméně vážném - nedostatečně informoval své ministry na formálních schůzkách vlády.

Naopak dle tribunálu nemohl zabránit přívalu zahraničního kapitálu (zejména z Británie a Nizozemska) do islandských bank a jeho následnému odlivu, když vypukla finanční krize na přelomu let 2007 a 2008.

Obžaloba také tvrdila, že Haarde nepřijal doporučení, která k posílení islandské ekonomiky vypracoval v roce 2006 vládní výbor. Podle expremiéra ale nemohly ani tyto kroky nijak ovlivnit krach islandského hospodářství.

Proto taky tribunál rozhodl, že Haarde nebude nijak potrestán. Hrozilo mu až dvouleté vězení.

Někdejší lídr konzervativní Strany nezávislosti je prozatím jediným politikem na světě, který se zodpovídá z této celosvětové hospodářské krize, která začala v USA.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru