Podíl českého finančníka Petra Kellnera v ruské pojišťovně Ingosstrach může být prý prodán do konce dubna, tvrdí ruské listy Kommersant a Vedomosti. Mezitím však pokračuje vleklý souboj českých menšinových akcionářů s většinovým vlastníkem pojišťovny, holdingem Bazel miliardáře Olega Děripasky.

Šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin podle tisku tvrdí, že jednání s Kellnerovou skupinou PPF o odkoupení podílu v pojišťovně mohou být uzavřena do konce měsíce, avšak "řeč spíše jde o polovině balíku akcií zahraničních akcionářů".

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Tedy VTB by mohla odkoupit polovinu z 38,5 procenta akcií Ingosstrachu v držení fondu PPF Investments (PPFI). A italská pojišťovna Generali, která jako Kellnerův partner disponuje druhou polovinou menšinového balíku, by v Ingosstrachu zůstala.

Generali se loni stala jedním z kotevních investorů při emisi akcií VTB, obě společnosti už tehdy také jednaly o společném podnikání v ruském pojišťovnictví, připomněly Vedomosti. Kommersant zase upozornil, že Kellner o ochotě prodat svůj balík v Ingosstrachu právě VTB hovořil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. PPF, Generali a Ingosstrach se zdržely komentáře.

Předprodejní rošáda

Za "předprodejní rošádu" Kommersant označil dění v představenstvu Ingosstrachu, které namísto dříve připraveného dokumentu schválilo na popud ředitele Bazelu zcela nový seznam kandidátů do nového představenstva, a to už bez zástupců PPFI, prý právě se zřetelem na chystaný prodej podílu menšinových akcionářů v pojišťovně.

"I při předpokladu, že se transakce s VTB uskuteční, je chování Bazelu nevysvětlitelné," prohlásil právní zástupce PPFI Julij Taj, podle kterého budou menšinoví akcionáři hájit svá práva u soudu.

"PPFI nejenže nepřináší žádný užitek Ingosstrachu, ale ustavičně se soudí s firmou, a odvádí ji tak od hlavní činnosti," uvedl naopak nejmenovaný zdroj blízký k většinovému vlastníku.

Z dosavadních osmi členů představenstva tři zastupují PPFI. Nové představenstvo mají akcionáři potvrdit 10. května.

Před pěti lety prodal někdejší Děripaskův partner Alexandr Mamut svých téměř 40 procent v Ingosstrachu za odhadovaných 700–750 milionů dolarů skupině PPFI. Od té doby vede Děripaska s novými investory vleklou válku. PPFI spravuje podíl v Ingosstrachu prostřednictvím fondu PPF Beta, jehož investory jsou podle Vedomostí Kellner a Generali.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru