Odboráři ve Škodě Auto po 16. kolech vyjednávání mají novou kolektivní smlouvu na rok. Odboráři to oznámili na svých webových stránkách.

Odborářům se nakonec podařilo vyjednat růst platových tarifů o 5 procent, variabilní část bonusu vyplývající z úspěšného hospodaření firmy v loňském roce dosáhne 20 tisíc korun, zvyšuje se i rozpočtová částky na na osobní ohodnocení o 0,3 procenta na celkových 15,3 procenta a o 100 korun stoupne i příspěvek na penzijní připojištění.

Potvrdila se tak slova předsedy Odborového svazu KOVO Josefa Středuly, který již dopoledne serveru IHNED.cz řekl, že "došlo k výraznému posunu".

Současně s podepsáním dohody byla odvolána stávková pohotovost a svou činnost ukončil Stávkový výbor. "Plánované informační mítinky se již nebudou konat," dodal Jaroslav Povšík, šéf odborářů.

„Společně s odbory se při zodpovědném vyjednávání podařilo uzavřít férovou dohodu, která bude zaměstnance motivovat, ale současně zaručí konkurenceschopnost a další vývoj značky ŠKODA,“ uvedl v reakci na dohodu člen představenstva společnosti Škoda Auto odpovědný za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar.

S výsledkem vyjednávání šla společnost podle něj až na samou hranici možného. "Rekordní prodejní a finanční výsledky, kterých jsme v roce 2011 společně dosáhli, se proto promítly i do kolektivního vyjednávání,“ dodal.

Platy porostou

Nová smlouva

- navýšení tarifů o 5%

- zvýšení rozpočtované částky na osobní ohodnocení na 15,3% z nových tarifů

- zvýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění na 800 Kč/měsíc

- uzavření dohody o flexikontu za nezměněných podmínek s navýšením částky za plusovou směnu flexikonta na 550 Kč/směna

- sjednání 1. platby variabilního bonusu ve výši 5 000 Kč jako kompenzace loni vyplacené zálohy, výplata této částky je sjednána na dobu neurčitou, nebude zaměstnancům odečítána

- celková výše variabilního bonusu za výsledky roku 2011 v částce 20 000 Kč hrubého/zaměstnanec bude vyplacena spolu se mzdou za duben 2012

- zaručený bonus ve výši 1,2 dekretové mzdy bude vypočten z nových tarifů a vyšší hodnoty osobního ohodnocení

Tarify nakonec stoupnou o dvojnásobek, než byla původní nabídka firmy, když poprvé v únoru vedení nabízelo jen 2,5procentní růst. Odbory nakonec nepatrně slevily ze svých požadavků, když výsledný růst o 5 procent je o 1 % méně, než zněl požadavek.

Již dříve odbory předběžně vyjednaly částku pět tisíc korun k variabilnímu bonusu navíc, a to na dobu neurčitou.

"Dále se podařilo předběžně přimět firmu k tomu, aby se variabilní bonus nezvyšoval jen podle meziročního růstu zisku, ale i podle nárůstu průměrné mzdy. Variabilní bonus by tak za loňský rok činil 19 700 korun," stojí v odborovém časopise.

Z dalších požadavků odboráři chtějí zvýšit příspěvek na penzijní připojištění o 100 korun na měsíční částku 800 korun. "Firma si však i v případě všech těchto hodnot klade další podmínky," uvedl časopis.

Odbory v uplynulých dnech začaly pořádat informační mítinky na pracovištích. V Mladé Boleslavi tím prý v každé směně nastal desetiminutový výpadek ve výrobě, čtvrthodinové přerušení způsobily mítinky v provozech ve Vrchlabí i Kvasinách. K pořádání informačních mítinků přistoupily poprvé od roku 2007.

Kolektivní smlouva z loňského roku zaměstnancům od dubna zvýšila tarifní mzdy o čtyři procenta a vzrostly také jednorázové platby. Průměrná mzda dělníků v roce 2011 byla podle odborářů 30.640 korun včetně bonusů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru