Českým zbrojařům se otevírá možnost získávat ve Spojených státech veřejné vojenské zakázky.

Český ministr obrany Alexandr Vondra ve středu v Bruselu na okraj jednání NATO podepsal se svým americkým protějškem Leonem Panettou dohodu, která jim umožní ucházet se přímo o kontrakty v obranné oblasti.

Přímý přístup k veřejným armádním zakázkám v USA pro české subjekty dosud blokovaly tamní zákony, podle nichž mají mít přednost americké firmy. České společnosti tak zatím mohou získat jedině nějaké subdodávky pro firmy z USA.

Vondra dojednání dohody označil za nejdůležitější věc, které se za poslední rok ve vztazích s USA podařilo ČR dosáhnout.

"Jsme vlastně s Poláky první z postkomunistických zemí v té elitní dvacítce, které tuto dohodu mají," řekl Vondra před českými novináři.

"Umožní to zjednodušeně řečeno bez prostředníků českým firmám účastnit se tendrů v americké armádě," upřesnil.

Na schůzku Vondry s Panettou naváže ve čtvrtek setkání šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. S ní bude český ministr hovořit hlavně o plánované dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o kterou se uchází i americká společnost Westinghouse.

Kromě ní o lukrativní zakázku usilují i francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru