Téměř polovina rodičů sleduje své dospívající děti pomocí sociální sítě Facebook. Jejich potomci o tom nemusí mít ani tušení.

Vyplývá to z výzkumu společnosti AVG Technologies. Studie čerpá z odpovědí 4400 respondentů s dětmi ve věku mezi 14 a 17 roky z 11 zemí.

"Výzkum nás vede k tomu, abychom zvážili, zda Facebook a další sociální sítě nevytváří nový vztah mezi rodičem a dítětem a zda ve skutečnosti vlastně nešpehujeme svoje dítě," uvedl Tony Anscombe z AVG.

Podle Anscomba umožňuje Facebook rodičům sledovat, co děti dělají, aniž by je museli kontrolovat osobně.

V České republice podle průzkumu své ratolesti na Facebooku sleduje polovina rodičů, častěji přitom mají ke kontrole sklon matky. Nejvíce pak své děti kontrolují rodiče v USA.

Podle studie si je více než třetina rodičů vědoma toho, že aktivity  potomků na sociálních sítích mohou ovlivnit jejich vyhlídky na budoucí zaměstnání.

Čtyřicet procent českých rodičů se obává toho, že se na fotografiích, které posílají jejich dospívající děti v reálném čase na sociální sítě, objevují i názvy míst, kde se děti zrovna pohybují.

Pokud jde o další aktivity na internetu, asi třetina českých rodičů podezřívá své potomky z toho, že nelegálně stahují hudbu. V tomto ohledu jsou na druhém místě za Španělskem.

Čtvrtina českých rodičů si pak myslí, že se jejich dospívající připojuje na pornografické stránky a přibližně stejné množství otců a matek vidělo někdy na online profilu svého teenagera vulgární vzkaz.

Související