Rakouská vláda podle listu Wiener Zeitung na "protiatomovém summitu" přislíbila, že přijme zákon, který by zavedl povinnost pro energetické společnosti zavést certifikaci zdroje energie a donutil by je deklarovat, že konečným spotřebitelům dodávají pouze elektřinu nepocházející z jaderných elektráren.

Jenže to má jeden háček – původ elektřiny již dodané do sítě, je nemožné zjistit. ,"My prodáme elektřinu zde a pak ji obchodníci uplatní na trhu zde nebo třeba vyvezou – ale my to již nedokážeme rozklíčovat," vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"Rozlišit jadernou a nejadernou elektřinu je nesmysl. Snaha Rakouska je opětovný politický tlak," přidává se energetický analytik PPF Generali Petr Novák.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Za vším stojí aktivisté

Rakouská vláda původně prosazovala, že by rozšířila své energetické kapacity a do roku 2014 by se stala čistým vývozcem elektřiny. Tím by se přinejmenším z pohledu energetické bilance stala zemí bez jaderného proudu.

"Nemyslím si, že se Rakousko stane již do roku 2014 energeticky soběstačné, tak aby nemuselo dovážet elektřinu z ČR," reaguje Novák.

Ekologičtí aktivisté ale i přesto požadovali ještě radikálnější přístup k elektřině z jaderných zdrojů a představitelé kabinetu jim vyšli vstříc.

Slíbili přijmout zákon, který by nakazoval společnostem dodávajícím elektřinu, aby nejpozději od 1. ledna 2015 jednoznačně deklarovali, od koho proud nakupují a z jakých zdrojů elektřina pochází. Zároveň by jim zákon zakázal, aby spotřebitelům dodávali elektřinu jaderného původu.

Mluvčí Greenpeace ČR Lucie Jakešová upozorňuje na to, že se nejedná o zákon zakazující nákup "jaderné" elektřiny, nýbrž zákon zavádějící povinnou certifikaci původu energie. Elektřinu samozřejmě nelze rozlišit fyzicky, je ji ale možné rozlišit ekonomicky a účetně, vysvětluje Jakešová.

Trh by musel být regulován

V současnosti se odhaduje, že z jaderných zdrojů pochází asi čtyři procenta proudu spotřebovaného v Rakousku. Kolik ale plyne přímo z České republiky, je z výše zmíněných důvodů nezjistitelné.

"Navíc Rakousko dováží často elektřinu z Polska, která přes nás jen protéká," doplňuje Kříž.

"Na tom mohou vydělávat pouze podvodníci s prodejem podobných přístrojů do zásuvek, jak se už dělo," předvídá Novák.

Snaha rakouské vlády by tak bez určité regulace trhu a burzovních obchodů přišla podle všeho vniveč.

,,Podle nás by bylo v zásadním rozporu s pravidly EU o volném obchodu i se snahou EU naprosto odstranit bariéry v obchodu na trhu s elektřinou. Navíc nevíme, jak by tento požadavek původu byl aplikovatelný pro burzovní obchody," reaguje Kříž.

Česká republika loni vyvezla nejvíce elektřiny právě do Rakouska. K tamním spotřebitelům ji podle rakouského regulačního úřadu E-Control přiteklo 10 TWh. Celková rakouská spotřeba činila loni 68,6 TWh, domácí elektrárny však vyrobily jen 60 TWh.
 
 


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru