Výkonná rada Světové banky rozhodla, že novým šéfem instituce se stane Američan Jim Yong Kim.

Ve funkci nahradí od 1. července současného prezidenta Roberta Zoellicka.

Kim byl považován za favorita, protože USA mají největší hlasovací práva a jejich kandidáta podporovaly i Evropská unie, Japonsko, Kanada a některé přední rozvíjející se ekonomiky jako Rusko, Mexiko a Jižní Korea.

Kim je vzděláním lékař a je význačnou postavou ve světovém zdravotnictví. Narodil se v jihokorejském Soulu a když mu bylo pět, rodina se přestěhovala do USA. Působil jako ředitel oddělení HIV/AIDS při Světové zdravotnické organizaci (WHO). V roce 2009 se stal prezidentem Dartmouth College a je prvním Američanem asijského původu, který vede jednu z osmi nejváženějších univerzit na východním pobřeží USA.

Rozvojové země neuspěly

Od vzniku Světové banky v roce 1944 v jejím čele stál vždy Američan. Mezi zeměmi totiž existuje nepsaná úmluva, podle které by měl Američan vést SB, Evropan pak Mezinárodní měnový fond. Tohle chtěly rozvojové země rozbít už nyní.

Problém rozvojových zemí je, že se nedokážou shodnout a stát za jedním kandidátem. Jen tak by ho dokázaly na úkor USA prosadit.

Rozvojové země navrhovaly dva kandidáty – nigerijskou ministryni financí Ngozi Okonjo-Iwealu a bývalého kolumbijského ministra financí Josého Antonia Ocampa.

Vizitka Jim Yong Kima (52):

– Jim Yong Kim se narodil 8. prosince 1959 v jihokorejském Soulu. Když mu bylo pět let, rodina se přestěhovala do USA. Vyrůstal v městečku Muscantine v Iowě, kde také vystudoval střední školu. V mládí se věnoval americkému fotbalu a basketbalu.

– Jeho otec provozoval stomatologickou ordinaci a působil jako pedagog, matka byla filozofka se zaměřením na konfuciánství.

– Vysokoškolská studia Kim zahájil na Iowské univerzitě, ale po roce a půl přestoupil na Brownovu univerzitu, kde v roce 1982 ukončil s červeným diplomem bakalářské studium politických věd a filozofie. Jeho otec mu však toto zaměření rozmluvil s tím, aby "dělal něco pořádného". Kim tak vystudoval medicínu na Harvardově lékařské škole, kde se specializoval na infekční choroby, a v roce 1993 získal doktorát z antropologie na Harvardově univerzitě.

– V roce 1987 založil společně s několika dalšími odborníky dnes velmi uznávanou humanitární organizaci Partners in Health, která pomáhá v zemích, jako jsou Haiti, Peru, Rwanda, Lesotho, Malawi nebo i Rusko zajistit lékařskou péči pro chudé vrstvy obyvatel, a která se také věnuje boji proti infekčním chorobám v těchto zemích.

– V letech 2003–2006 Kim působil ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) a byl ředitelem oddělení HIV/AIDS. V letech 1993–2009 také přednášel na Harvardu.

– Od roku 2009 je prezidentem Dartmouthské koleje (Dartmouth College), která patří mezi osm nejprestižnějších soukromých univerzit známých pod souhrnným označením Ivy League (Břečťanová liga). Kim se stal prvním Američanem asijského původu, který vede jednu z těchto univerzit. Na Dartmouthu studoval v 80. letech například jeden z nejbohatších českých podnikatelů Zdeněk Bakala.

– Na šéfa SB byl nominován americkým prezidentem Barackem Obamou letos 23. března. Kima Obamovi podle tisku doporučila ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

– Kim je hodnocen jako jeden z největších odborníků na rozvojovou pomoc v oblasti zdravotní péče, k jeho nedostatkům patří podle jeho kritiků jednostranné zaměření na zdravotnictví a nezkušenost v ekonomických otázkách i v řízení. Týdeník The Economist nedávno uvedl, že Kim v úvodu ke knize "Umírají pro růst" (Dying for Growth) z roku 2000 napsal, že "usilování o růst HDP a firemní zisky zhoršily životy miliony mužů a žen", citoval krajně levicové názory lingvisty a aktivisty Noama Chomského a chválil Kubu za to, že "na první místo klade sociální rovnost".

– Kim je ženatý, s manželkou, dětskou lékařskou, mají dva syny. V loňském roce upoutal pozornost účastí v univerzitní verzi pěvecké soutěže American Idol.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru