Vlády České republiky, Polska, Francie a Británie chtějí, aby Evropská unie podporovala jadernou energetiku stejně jako obnovitelné zdroje.

Napsal to v pátek německý list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na dopis, které tyto čtyři vlády poslaly do Bruselu. Podle českého ministerstva průmyslu a obchodu německý deník situaci zjednodušil.

Tyto země, které plánují výstavbu nových jaderných elektráren nebo už je staví, navrhují, aby do budoucna bylo možné subvencovat také výstavbu atomových elektráren i prodej proudu z jádra - stejně jako tomu je u solárních nebo větrných zařízení.

I atom je nízkoemisní

Vlády v dopise podle listu připomínají záměr EU přejít do roku 2050 na nízkoemisní zdroje energie. Tento přechod podle nich musí být "technologicky neutrální", tedy přistupovat rovnocenně k obnovitelným zdrojům i k atomu. Jaderné elektrárny navrhují klasifikovat jako nízkoemisní technologie podobně jako fotovoltaické instalace nebo větrníky.

O jejich požadavku bude rozhodovat eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, který je podle listu připraven diskutovat o všech možnostech. Chce si prý také vyslechnout názory jednotlivých členských států a Evropské rady a do června předložit i další návrhy, mimo jiné k rozvoji obnovitelných zdrojů.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Patáka německý tisk situaci zjednodušil. Brusel v rámci plánu do roku 2050 počítá s nízkouhlíkovou ekonomikou a ČR s tím i přes některé výhrady souhlasí. "Zaslali jsme do Bruselu standardní cestou své stanovisko. Chceme, aby měly v EU stejné podmínky všechny nízkouhlíkové zdroje, nejen obnovitelné zdroje," uvedl.

Pozor na trojského koně, varuje ekolog

Před prosazovanou podporou jaderné energetiky v deníku varoval energetický expert ekologického hnutí Greenpeace Tobias Münchmeyer:

"Pokud bude jednou atomová energie postavena na roveň obnovitelné, bude to mít za důsledek subvence do jádra v miliardové výši."

Vyzval německou vládu, aby "nenaletěla na tohoto trojského koně jaderných států".

Němečtí ministři se k návrhu podle Süddeutsche Zeitung nechtěli vyjádřit. Podle informací listu na tuto otázku nepanuje v berlínské vládě jednotný názor. Německo se loni rozhodlo do roku 2022 úplně opustit využívání elektřiny z jádra.

Deník cituje i nejmenovaného britského diplomata v Bruselu, který je k požadavku jeho vlády a tří evropských partnerů skeptický. Rovný přístup k oběma technologiím podle něj povede k tomu, "že jaderná energie bude dostávat vydatné příspěvky, zatímco investice do obnovitelných energií budou redukovány".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru