Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí opět zpomalil. Analytici se však domnívají, že v příštích měsících ekonomika oživí.

Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 8,1 procenta, po růstu o 8,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 8,3% růst.

Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům a investice s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit inflaci.

Neřízené prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad, protože by snížilo poptávku po ropě, průmyslových komponentách a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý.

Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny ve vedení.

Podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru Čínu čeká "měkké přistání" a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohly klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa.

Podle odhadů SB a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.


FOTOGALERIE: Nenaplněný čínský sen o realitním boomu. Opuštěný dětský svět straší Peking

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru