Rodina Piëchů posílí na dubnové valné hromadě Volkswagenu svou pozici v této druhé největší světové automobilce. Pětasedmdesátiletý Ferdinand Piëch si má na příštích pět let udržet postavení předsedy dozorčí rady VW a novou členkou tohoto důležitého orgánu se stane jeho o dvacet let mladší manželka Ursula Piëchová.

V podkladech pro akcionáře stojí u jména energické první dámy Volkswagenu následující charakteristika: "Učitelka mateřské školy s dodatečnou kvalifikací v byznysu a právu (nyní aktivně nepracuje)." "Je to jistě neobvyklý kariérní vzestup od chůvy k členství v dozorčí radě jednoho z největších evropských podniků," napsal list Financial Times.

Někteří kritici i z řad drobných akcionářů její nominaci považují za projev nepotismu či za snahu rodiny Piëchů posílit ve VW svou "dynastickou nadvládu", ba přímo "rodinné léno". Další pochybují o odborné způsobilosti Ursuly Piëchové rozhodovat o složitých otázkách strategie společnosti, která chce předehnat General Motors a stát se světovou jedničkou mezi výrobci vozů.

Má VW v malíku

Ursula je ovšem automobilovou fanatičkou stejně jako její manžel Ferdinand Karl Piëch. Dokonce prý někdy zkouší různé zaměstnance a manažery VW, zda stejně dobře jako ona ovládají finesy různých technických stránek aut. Leckdy je "načapala" při neznalostech.

To svědčí o tom, že ještě před nominací do dozorčí rady VW se dlouhodobě a do hloubky i šířky zabývala problematikou automobilového průmyslu. Navíc má poměry ve Volkswagenu v malíčku. V automobilce zná kdekoho, a to nejen z informací od manžela, ale i z vlastního styku s manažery a zaměstnanci.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru