Společnost Alcoa, která je největším producentem hliníku ve Spojených státech, v prvním čtvrtletí překvapivě vytvořila čistý zisk 94 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy Kč). Meziročně je to sice propad o 70 procent, na trhu se ale počítalo se ztrátou. Alcoa odstartovala novou výsledkovou sezonu, které se přikládá velká důležitost.

Za překvapivě dobrým čtvrtletním výsledkem je hlavně vyšší prodej hliníku širšímu spektru odběratelů, počínaje automobilkami a konče výrobci nápojových plechovek. Firma ale těžila i z úsporných opatření, díky nimž funguje efektivněji.

 

Poptávka roste na všech frontách

"Vidíme jasný růst na všech koncových trzích ve světě," řekl k výsledkům firmy její šéf Klaus Kleinfeld. "V leteckém sektoru jde trh od jednoho růstu k dalšímu," dodal.

Poptávka po hliníku je v Severní Americe podle něj velmi vysoká ve většině odvětví s výjimkou stavebnictví. Firma zvýšila odhad růstu leteckého sektoru o tři procentní body na 13 až 14 procent, na trhu výroby automobilů čeká růst o tři až sedm procent.

"V Číně je růst vidět ve všech segmentech. Je o trochu slabší, ale pořád je to velmi silný růst. Trhy v Evropě přešlapují na místě," pokračoval Kleinfeld na schůzce s analytiky, kde hodnotil výsledky firmy. Alcoa mimo jiné očekává, že trh s hliníkem bude letos v deficitu a růst poptávky po hliníku letos bude zhruba sedmiprocentní. Loňský růst činil deset procent.

Alcoa kanárkem v dole

Zisk na akcii dosáhl devíti centů, zatímco o rok dříve to bylo 27 centů. Celkové tržby se zvýšily o necelé procento na šest miliard dolarů (asi 113,4 miliardy Kč). Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali, že firma bude mít ztrátu čtyři centy na akcii, u tržeb se čekal pokles na 5,77 miliardy dolarů.

"Zdá se, že výsledkovou sezonu jsme odstartovali dobře," poznamenal analytik Bill Selesky ze společnosti Argus Research.

Alcoa je důležitým ukazatelem výkonnosti celé americké ekonomiky, protože její produkt, tedy hliník, se používá v mnoha odvětvích. Hliník nakupují výrobci automobilů i letadel, ale také stavební či potravinářský průmysl.

Alcoa výsledky zveřejnila v úterý po skončení obchodování, v jehož průběhu její akcie oslabily o 2,9 procenta. Vysoké ztráty měl ale i zbytek trhu. Po zveřejnění výsledků se akcie v elektronických systémech vydaly prudce vzhůru a zpevnily o 5,4 procenta.

Alcoa už začátkem letošního roku omezila některé provozy, neboť poptávka začala koncem loňského roku ochabovat. Jednou z příčin byly obavy ze zpomalení tempa růstu globální ekonomiky. Snížení výroby v prvním čtvrtletí se spolu s dřívějším omezením, k němuž firma sáhla během recese, pomohlo zvýšit produktivitu.

Nynější výsledková sezona bude podle analytiků klíčová, neboť se ukáže, zda silný růst cen akcií z minulých měsíců byl oprávněný, či nikoliv. Důležité nebudou ani tak samotné výsledky hospodaření, ale výhled. Tedy to, jak firmy samy vidí nejbližší období.

Samotná výsledková sezona by jinak měla být nejslabší za více než dva roky. Analytici společnosti FactSet očekávají, že firmy z předního indexu Standard & Poor's 500 meziročně zaznamenají souhrnný pokles zisku zhruba o 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru