Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Ekonom a podnikatel Dušan Tříska se k patentu na způsob privatizace státního majetku přes kupony hrdě hlásí. A to natolik, že tím řadu lidí dokáže značně popudit. Třeba proto, že se zastává kontroverzního finančníka Viktora Koženého, českého Ira, toho času žijícího na Bahamách.

"Nikdo lidi nenutil, aby své kupony svěřovali Viktoru Koženému," poznamenává v rozhovoru pro týdeník Ekonom Tříska, který kontroverzními a vyhraněnými názory rozhodně nešetří.

Viktora Koženého se zastávám

Paralely s děním po roce 1989 ve střední a východní Evropě aktualizují například i současné protivládní protesty v Česku, konkrétně Holešovská výzva. Ta požaduje důkladnou kontrolu privatizace, včetně kuponové. Překvapuje vás, že lidem nedá privatizace spát ani po dvaceti letech?

Je všeobecně známo, že má-li se někde mluvit o kuponové privatizaci, ochotně přijdu a budu tam o ní rád mluvit. S chutí se nechám mlátit po hlavě. Považuji ten projekt za nejlepší, jakého jsem se kdy zúčastnil. Poradil bych to koneckonců i těm Řekům, zprivatizoval bych jim jejich ostrovy za kupony a hned by se na nich začalo něco vyrábět.

Dobře, ale Čechům kuponovka leží stále v žaludku asi kvůli lidem, jako je Viktor Kožený...

V roce 1991 jsem publikoval článek nazvaný O vítězích a poražených. V té době každý mohl mít naději, že bude vítězem, ale já jsem psal, pozor, vítězů je vždy řádově méně než poražených. A teď vidíme, že tu jsou evidentní vítězové, ať se jmenují jakkoli. U ostatních pak vzniká pocit porážky.

Ale Viktora Koženého budete mít na talíři pořád. V nepřítomnosti tu byl odsouzen za podvody a tunelování harvardských fondů.

Budete se divit, ale já se Viktora Koženého zastávám. On samozřejmě v Ázerbájdžánu (v roce 1997 se zde Kožený rozhodl investovat v kuponové privatizaci v ropném průmyslu, zejména od amerických investorů si vypůjčil až 450 milionů dolarů, stát ale klíčovou firmu SOCAR neprodal, a investice ztratily hodnotu - pozn. red.) narazil na mnohem ostřejší hochy, než je sám. Ale kdyby se mu to bývalo povedlo, a že měl k tomu silné spojence, tak z něho byl nejvýznamnější český podnikatel všech dob.

A pokud jde o kuponovou privatizaci, nikdo lidi nenutil, aby svěřovali své kupony Viktoru Koženému. Byly tu investiční fondy bank. Já byl tehdy každý den v televizi a říkal jsem, pozor, pozor, my o těch fondech nic nevíme, my je nekádrujeme, my je jen registrujeme. Máte tu pár fondů založených konzervativními institucemi, o nichž něco víme. Ale my jako vláda o řadě ostatních nevíme nic. Všichni byli varováni, ale nechávali se korumpovat různými věcnými dary.

Mandatorní výdaje bych zrušil

Zmínili jsme protesty proti vládě; je podle vás proti čemu protestovat, nebo Nečasova vláda dělá to, co by musela dělat ve stejné situaci jakákoli jiná vláda?

Já jsem člověk, který by rád vše dělal razantněji a důsledněji. Uměl bych vládě vyčítat kdeco, ale v principu je to umění možného a jde o tisíce kompromisů. Hluboce ale nesouhlasím třeba s celým penzijním systémem. Jedním z důvodů zadluženosti Česka a obecně celé Evropy je ta všudypřítomná nárokovost. Evropská unie rozhodne o tom, pro kolik dětí mají být třídy, jak velké mají být klece slepic, a nikdo neřeší, zda na tom vyděláme, nebo proděláme. V podobné kategorii mám penzijní systém.

V jakém smyslu?

Je to extrémní názor, ale zrušil bych pojem mandatorní výdaje státního rozpočtu. Každý rok bych podle toho, kolik mám, znovu rozhodoval, kolik mohu vydat na nemocné, policisty či seniory.


Pokračování rozhovoru najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související