Když internetová mBank před čtyřmi a půl lety vstupovala na český trh, tvrdila, že do Česka dorazila bankovní revoluce. Nulové poplatky za účet a příchozí i odchozí platby, tři výběry z bankomatů zdarma kdekoliv na světě, tříapůlprocentní úrok na vkladu.

Za prvních sto dnů si u ní otevřelo účet 80 tisíc lidí a za první rok měla kolem 150 tisíc klientů. Krize nakonec přinutila mBank bezpoplatkový koncept s vysokým úrokem na vkladech opustit, ale zájem, který dokázala vzbudit při svém startu, vytvořil půdu pro další nové hráče.

Velké zavedené banky se proto nováčkům na trhu snaží čelit novými technologiemi i snižováním poplatků.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Projekty Zuno Bank, Air Bank a Equa bank, které vstoupily na trh ve druhé polovině loňského roku, jsou jiné.

Hlavním lákadlem pro Čechy jsou sice opět výhodné spořicí účty, nové banky se ale snaží víc zaujmout jednoduchými a rychlými službami a pro lidi přehlednějšími cenami.

Všechny běžné služby u nich už nejsou zadarmo, celkově jsou ale levnější než ve velkých bankách.

Druhá volba

ANKETA
Stali jste se klienty Air Bank, Zuna Bank nebo Equa Bank?
Ano
289 (63%)
Ne
171 (37%)

Po několika měsících působení tři nové banky získaly celkem přes 70 tisíc klientů, což při známé konzervativnosti Čechů bankovní analytici hodnotí jako dobrý výsledek. O jejich dalším obchodním úspěchu rozhodne, zda svou výhodnou nabídku udrží a jak rychle budou zavádět další služby, které jejich klienti mohou potřebovat.

Teprve v těchto dnech totiž Zuno Bank začíná nabízet úvěry a kontokorenty. Air Bank zatím ještě spuštění prvních půjček chystá. A jediná Equa bank už začala s hypotékami, které ostatní nováčci plánují nejdřív na příští rok.

Pro většinu klientů jsou tak nové banky až číslem dvě – v některé z velkých bank si nechávají dál účet a čekají, jak se situace vyvine. To je důvod, proč zatím významnější rušení účtů není na trhu vidět.

Pobočky jako výhoda

Nervozita z odlivu klientů je ale ve velkých bankách patrná. Podle Michala Mošničky ze společnosti Scott & Rose, která se zabývá produkty a cenami tuzemských finančních domů, velké banky už běžné služby nezdražují a některé poplatky ruší nebo snižují.

Například v ČSOB a LBBW už klienti neplatí za změnu nebo zrušení trvalých příkazů. Běžný účet od Citibank a UniCredit se dá získat výhodněji než před rokem a podobně ho klientům nabídne od června i Komerční banka. Většina bank také v různých akcích neúčtuje poplatky za poskytnutí hypotéky a ruší poplatky za odhad ceny nemovitostí.

Celý článek si můžete přečíst v úterním vydání Hospodářských novin.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru