Každé druhé auto v autobazaru má přetočený tachometr a zfalšovaný rok výroby, tvrdí ve studii společnost Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie vozidel.

Přetočený tachometr má 42 procent ojetých aut. Podíl počtu vozidel, u kterých se falšuje skutečný rok výroby, je téměř padesátiprocentní.

Za větší trestání přetáčení tachometrů volají i některé autobazary. "Naše společnost se ve věci boje proti přetáčení tachometrů dlouhodobě angažuje, a pokud to bude klasifikováno jako trestný čin, úpravu legislativy přivítáme a našemu obchodu to pouze pomůže," řekla nedávno v on-line rozhovoru na IHNED.cz viceprezidentka AAA Auto Karolína Topolová.

"Omlazení" auta - i 40 tisíc

Ve velkých technických průkazech se již neuvádí rok výroby vozidla, ale pouze datum první registrace vozidla. Datum první registrace pak figuruje jako stáří vozidla a určuje jeho hodnotu, která výrazně po tomto omlazení stoupne.

"Nejčastěji je to jeden až dva roky, výjimkou ale nejsou případy, kdy je vozidlo omlazeno o tři a více let," uvádí Cebia.

Rozdíl dvou let přitom může v ceně činit až 40 tisíc korun. Zákazník totiž kupuje jednak dražší vozidlo a také se mu zvyšují náklady na pojištění vozidla. Vyšší jsou i náklady na finanční služby jako leasing či úvěr.

Nejčastěji se prý lze s úpravou roku výroby setkat u Škody Octavia rok výroby 2006, Vokswagenu Passat rok výroby 2007 a Škody Fabia rok výroby 2001.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru