Dušan Tříska kuponovou privatizaci dodnes považuje za nejlepší projekt, jakého se kdy zúčastnil a podobné řešení by ordinoval i při léčení řecké krize. Naopak kritizuje dotace Evropské unie, které podle něj významně deformují ekonomiku.

Aktuální kroky vlády, vyšší DPH, vyšší spotřební daně, vyšší zdanění lépe placených zaměstnanců, zároveň omezování vládních výdajů vám připadají v pořádku?

V principu ano. Ale nemáme se připojovat k nesmyslům, které dohodnou nějací Merkozyové. Podobně jsme se nepřipojili ke šrotovnému. Ale rozhodně penzijní reformu bych dělal jinak. Zrušil bych pilíře, penzijní pojištění. Vybírejme prostě řádně daně, a kolik máme peněz, tolik můžeme rozdělit.

Bráno méně extrémně, jste tedy pro to, aby spoření na důchod bylo primárně osobní odpovědností každého člověka?

Každý ať si spoří, jak chce. Ale je to i takové hraní si na něco, co není pravda. Přece když si ti lidé nenaspoří, tak je nenecháme umřít. Navíc, když byl penzijní účet v přebytku, tak se peníze používaly na jiné účely, když je v nedostatku, taky se to doplní odjinud. Je to politické rozhodnutí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru