Před pár týdny zapsal brněnský rejstříkový soud společnost Celebrio Software. Jejími majiteli jsou loňští vítězové soutěže Vodafone Nápad roku Martin Novák a Petr Kunc. Smyslem jejich podnikání je vývoj a prodej operačního systému Celebrio, který zjednodušuje práci s počítačem.

"Teď se snažíme přeměnit ze studentského týmu na fungující komerční firmu," přibližuje čerstvý ředitel firmy Martin Novák. On i jeho kolega Petr Kunc podnikání úspěšně kombinují se studiem. "Snažíme se zorganizovat si školu tak, aby nám nebrala více času, než je nutné. Kdo nechce, hledá důvod, kdo chce, hledá způsob," říká Novák.

Novák a Kunc rozhodně nejsou mezi studenty bílé vrány. V Česku podniká téměř 13 procent studentů. Vyplynulo to z průzkumu, který letos uskutečnili pořadatelé Nápadu roku mezi téměř čtyřmi stovkami vysokoškoláků. Většina studentů-podnikatelů si vydělává jako OSVČ, bezmála tři procenta z nich si založila dokonce vlastní společnost.

Výhoda na trhu práce

Způsob, jak si přivydělat, našlo podle průzkumu celkem 62,5 procenta vysokoškoláků. Většina z nich samozřejmě v cizích firmách. Ti bez práce riskují znevýhodnění na pracovním trhu. Vedlejším přínosem takového přivýdělku je totiž praxe. A bez ní si absolventi hledají první zaměstnání pouze s obtížemi. Uvědomují si to i sami studenti. Bezmála 70 procent z nich je přesvědčeno, že ve výběrovém řízení do zaměstnání člověku více prospěje pět let praxe než pět let úspěšného vysokoškolského studia.

Jejich názor potvrzuje i ředitel personálně poradenské společnosti Robert Half ČR Aleš Křížek. "Z pohledu zaměstnavatele hledajícího pracovníka je praxe stále na prvním místě, přestože z dlouhodobého hlediska je vzdělání výborná investice," konstatuje. Výhodu na trhu práce pak podle Křížka mají i absolventi, kteří v průběhu studia získali zkušenost v oboru, jenž přímo nesouvisí s pozicí, o niž se ucházejí. K zahození proto není ani praxe získaná třeba v call centrech či jako obsluha v restauracích. "Přinejmenším to ukazuje na aktivní přístup uchazeče o zaměstnání," vysvětluje Křížek.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se