Co si myslí ekonom Tomáš Sedláček o způsobu, jakým se Evropa snaží vymanit z krize? Podaří se jí obnovit ekonomický růst, nebo se bude muset nějaký čas naučit žít i s "nerůstem"?

V pátek před obědem mohou čtenáři IHNED.cz diskutovat s jedním z nejznámějších domácích ekonomů, který dokázal dotáhnout ekonomická témata až na prkna Nové scény Národního divadla.

Některé jeho názory ostatně znáte i z komentářů, které píše pro Hospodářské noviny.

Tomáši Sedláčkovi v těchto dnech vychází nová kniha Soumrak homo economicus.

 Ta navazuje na jeho prvotinu Ekonomie dobra a zla, která měla velmi dobré kritiky dokonce i ve Spojených státech.

 I v tomto textu nalezneme snahu vrátit ekonomii lidský rozměr a lidem víru v ekonomii.

Bývalý poradce Václava Havla se tentokrát obrací ke svým čtenářům jako diskutér, který rád vede dialog a skrze otázky a odpovědi se pokouší přijít na kloub současné finanční, politické a společenské krizi.

Za svého společníka pro diskusi si vybral kanadského matematika a ekonoma Davida Orrella. I on patří k narušitelům starých pořádků, kterým je jasné, že bez kroku do neznáma se skutečného ozdravení nedočkáme.

Kniha vychází z rozhovoru, který se oběma ekonomy v létě 2011 v anglickém Oxfordu natočil pro pro rozhlasové vysílání novinář a publicista Roman Chlupatý.

Ekonom Tomáš Sedláček na otázky čtenářů IHNED.cz právě odpovídá.

Upozornění: Dotazy zveřejňuje redakce se zpožděním. Děkujeme za pochopení.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Chcete Nobelovu cenu na ekonomii? :-)
Tomas Sedlacek
Dobrý den, tuto otázku beru protože byla první :D (jinak tématem tohoto on-line nejsou česká řešení, a už vůbec ne česká (ne)politka, ale obecně témata o proměnách ekonomie jako oboru, tak budu dávat přednost otázkám, které jsou k tématu. Koneckonců i o tomto je právě vycházející kniha rozhovorů s kritickými ekonomy). Ad Nobelovka: jasně, děkuji za milou otázky, zatím jsem nad tím nepřemýšlel, tento region na Nobelisty moc štědrý není.
Čtenářský dotaz
Pane Sedláčku, možná není můj dotaz přímo k Vaší problematice, ale zajímá mě Váš názor. Myslíte si, že výstavba nových bloků v jaderné elektrárně Temelín je ekonomicky efektivní, když může začít dodávat elektřinu nejdříve v roce 2025? Přijde mi, že je velmi rizikové začít stavět elektrárnu, která začne fungovat cca za 13 let a navíc v době, kdy se nedá dlouhodobě očekávat růst poptávky po elektřině v současné i budoucí Evropě.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Sedláčku, nedávno jste na přednášce na Pef Mendelovy univerzity mluvil mimo jiné o monetární a fiskální politice. V souvisloti s tím jsem se chtěl zeptat na Váš názor ohledně zrušení státního emisního monopolu, tehdy jsem se nedostal na řadu. Před několika týdny jsem přečetl knihu od F.A. Hayeka "Soukromé peníze" a jeho myšlenky o svobodném peněžním trhu mě velmi zaujaly. Děkuji za odpověď, a přeji Vám mnoho dobrého, jsem rád, že v dneším světě se najde člověk, který na ekonomické problémy nahlíží také z křesťanského pohledu.
Tomas Sedlacek
Dobrý den, mrzí mne, že se na Vaší otázku nedostala řada. Je bezvadná. Ano, stát dnes již dávno nesmí tisknout peníze ("tisk peněz" zajišťuje a hlídá nezávislá centrální banka, nikoli politici), ale zato může téměř libovolně "tisknout dluh". A taky to dělá. Proto nyní Evropa nemá problém s inflací, ale s dluhem. s tak velikým dluhem, že dovedla některé země do bankrotu, který krize jen urychlila. Proto vítám, že se drtivá většina zemí EU dohodla na fiskálním kompaktu, tedy na tom, že si svážou ruku fiskální politiky (právo "tisknout dluh" a libovolně zadlužovat zemi. Je nekonečný škoda, že ČR žádné takové pravidlo nemá, ač no NERV jednohlasně navrhuje již od roku 2009, tedy od samého začátku. Vláda je hluchá v tomto nejen k nám, ale i k velkému tlaku ze zahraniční. Vrcholem pak je, že pro byla i opozice. promarnili jsme jedinečnou šanci s tímto zbytečným zadlužováním nadobro skoncovat. Těším se na Vaše podněty a reakce na přednášce/diskusi další. Přihlašte se mi pak, ať Vás poznám.
Čtenářský dotaz
Dobry den, na jedne strane vidime, ze centralni banky tisknou penize jak zbesile, na druhe strane cimdal vic statu drti dluhy a krize. Mame se bat spis hyperinflace nebo deflace? Diky, M.N.
Čtenářský dotaz
Kolik je Vas odhad ceny ropy, benzinu, nafty za 10 roku? Co rikate rope za 200$ a nafta a benzin za 60Kc? Plus pripadna inflace.
Tomas Sedlacek
Budoucnost nikdo přesně nezná a kdo to tvrdí, zná ji ještě méně.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký je Váš názor na budoucí vývoj na hypotečním trhu. Mnoho ekonomů předvídá, že zadlužení států zvedne inflaci, ale co to bude znamenat pro lidi, kteří splácí hypotéků - díky zlevnění peněz se jim zlevní i půjčky, nebo se jim naopak zvýší splátky? Děkuji a zdravím.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Sedláčku. Co si myslíte o předčasných volbách. Jaký užitek (ekonomický, sociální, politický) by přinesly české společnosti? Jak velký manévrovací prostor má vláda v českých podmínkách? Souhlasíte s premierem Nečasem, že by obdobná úsporná opatření musela dělat i nová vláda. Díky!
Tomas Sedlacek
úsporné opatření by musela dělat každá vláda, která se vládou chce nazývat. Opačné postupy v Maďarsku a Řecku ukázaly výsledek opaku.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to se státními dluhy. Země pořád dokola vytváří schodky a pujčují si peníze, skončí tohle vždy bankrotem, nebo jak jinak se země dostanou z neustálého narůstání dluhu. Jako soukromník si taky nemůžu půjčovat pořád donekonečna. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Napsal jste v HN, že EU má svůj sen, ale do článku jste nenapsal jaký. Takže - jaký? Dík a hezký den T
Tomas Sedlacek
Takový vágní a těžko (jak už to u snů bývá) popsatelný, ale budou v něm spíše než materiální hodnoty (které jsou komponentem snu amerického) dominovat spíše slova jako je kultura, demokracie, spravedlnost, respektu, kvalita života, péče o přírodu a jiné okolí, globální myšlení ... ale je to těžké, nevím, zda mi rozumíte, ale něco tímto směrem to vnímám aspoň já. všem moc děkuji za dotazy a přeji klidné prožití Velikonoc, a ať se vám dobře daří.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslím, že obrovským problémem se stává a do budoucna bude eskalovat nízký počet pracovních míst. Současná vláda si s tím rady neví a socialisti jsou schopni zvýšit počet pracovních míst jen dotacemi, což zase navýší dluh. Jaký je váš názor/recept. Dá se s tím v rámci ČR vůbec něco dělat? Děkuji Bed
Čtenářský dotaz
Dobré dopoledne pane Sedláček. Jaké je Vaše smýšlení nad další existencí naší konzumní civilizace? Přeci veškerý růst se jednou zastaví( bráno z biologického hlediska)a přichází vývoj, takže kam až se dovyvineme? :o) Jen více lidí jako jste vy. PS:Plánujete další předčítání z vaší nové knihy?
Tomas Sedlacek
Růst můžeme v jiných ohledech než je jen bohatství, počítané na HDP. možná se jednoho dne stane, že bohaté společnosti začnou dávat větší důraz jiným než konzumním hodnotám , myslím, že už se to pomalu mění, Vnímáme ekologii, vnímáme, spravedlnost, vnímáme, že nemůžeme růst (na dluh) neustále. Myslím, že je na čase, aby toto začali říkat i ekonomové. Rolí ekonomů není zvyšovat HDP, ale snižovat amplitudu hospodářského cyklu, tedy zvyšovat HDP v dobách krizí a jeho propadů, ale v dobách dobrých, kdy se ekonomika přehřívá, růst naopak je třeba brzdit (přebytky rozpočtu a vysokou úrokovou sazbou). Další předčítání i Listování určitě bude, jen minulý tok toho bylo tolik, že se teď zas chci ve svém volním čase soustředit na další psaní. Po této knize mne čeká ještě další, kterou jsem již slíbil svému německému nakladateli.
Čtenářský dotaz
Přeji pěkný den a rád bych se Vás zeptal, proč není celosvětově nastaven mechanismus, že za dluhy se platí a každá země ručí i svým majetkem, územím ... V případě řady států by pak odpadla situace, že se dluhy neplatí, odpouští a politiky by to nutilo minimálně k vyrovnaným rozpočtům. Pokud by státy neměli na zaplacení dluhů, tak by věřitelé či někdo, kdo převezmě dluh od věřitelů získal třeba dohodnutou část území, atd. Každý by to věděl a musel se dle toho zařídit. Nebyl by tak tlak na rozumnou fiskální (nejen) politiku, tlak od voličů daleko větší? Nevyřešilo by zrovna toto většinu problémů? Krásný den. Forex
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych znát Váš názor na posedlost dnešní doby optimalizací, která se projevuje křehkostí systému (podle Nassima Taleba) viz. příliš velké banky, aby padly. Proč jsou centrální banky přesvědčeny, že mohou napravit selhání trhu? Drží úroky u nuly, v ekonomice je dle zpráv obrovské množství peněz, inflace nízká, růst hdp anemický nebo klesá... Přijde mi, že ti lidé sami nevědí, co mají dělat, tak děljí jen to, co dřív zabíralo, ale když něco zabere dříve neznamená, že zabere i nyní a naopak, může to poškodit.. (viz. třeba černá labuť) osobně mám strach, co ti lide tam dělají.
Tomas Sedlacek
Nejenže lidé nevědí, co mají dělat, nevíme to ani my ekonomové (jak je zřejmé z našich debat). krásně to ukazuje právě Taleb (jeho kniha nedávno vyšla v ČJ a ta kniha je skvělá), ale nejen on, je to též Orrell, McCloska, a mnoho dalších. S Talebem se mám později letos setkat v Zurichu, pokusím se jej též poprosit do rozhovor do edice Soumrak Homo Economicus, mohlo by to být zajímavé, tak snad to vyjde.
Čtenářský dotaz
Dobry den, pane Sedlacku. Rada bych se zeptala, o cem je vlastne ta nova kniha?
Tomas Sedlacek
Dobrý den, David Orrell napsal překrásnou knihu, která se jmenuje EconoMyths (rád bych ji také nechal přeložit do češtiny, pokud bude zájem). David Orrell je původně matematik, ale na ekonomii se dívá velice neoortidixním pohledem, právě pohledem praktických mýtů. a tak jsme se bavili o roli matematiky, jak dál s tím naším oborem, zda více měkkosti nebo více exaktnosti, zda se nadále podílet na "falešných proroctvích" kterým se říká predikce atd. Kolik je v ekonomii mýtů, čemu všemu musíme věřit, abychom mohli ekonomizovat? Proč je právě v ekonomii tolik čísel? Proč se zaměřujeme (tak přesně!) na budoucnost? Je ekonomie věda? Proč máme stále mýtické obrazy v ekonomii, třeba mýtickou neviditelnou ruku trhu atd. S Davidem Orrellem jsme se na popud Romana Chlupatého potkali v Oxfordu, kde přednáší a tento dvouhodinový rozhovor Roman Chlupatý nahrál a zpracoval. Tento rozhovor patří k jedněm nejzajímavějších, co jsem na téma ekonomie v poslední době měl. Tato knížečka je začátkem série, kdy chci na svých cestách dělat rozhovory s dalšími zajímavými ekonomy a mysliteli vůbec. Už to mám slíbené od Jeremy Rifkina, filozofujícího ekonoma a myslitele, kterého možná znáte.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Z historie víme, že průvodní a neoddělitelnou součástí kapitalismu jsou periodické krize( viz Paul Heyne,Friedman, Keynes...Mezi roky 1850-1920 na 20 krizí. Nejdelší 1860, Pak oběmově rok 1929) Jde v podstatě o nakumulování peněz dluhy( systémová záležitost ), které v podstatě neexistují. Zatím to bylo vždy v histroii tak, že se musely smáznout- a někdo přišel o peníze. < připadá mi to, že řešíme problém , který se ještě nikdy nepodařilo v historii vyřešit,a vždy někdo přišel o peníze,a pokus o dodatečné natištištění hotovosti taky nevyšel(hyperinflace Německo ).Jsou tedy současné dluhy vůbec splatitelné ? Pokud ano, tak čím je splatit ? Jak to predikujete do budoucna ? Děkuji za odpověď
Tomas Sedlacek
Máte pravdu. Ekonomie se pohybuje v cyklech od nepaměti (doslova). Jenom teď, my moderní a ekonomicky dokonalí, co umí vše spočítat, jsme na to nějak zapomněli. Proto jsme si mohli myslet, že Greenspan vymyslel "necyklickou ekonomiku", která jen a jen neustále roste (mnoho ekonomů si to myslí dodnes). Deficity se mají používat jen v dobách krize, my jsme si je "vyplácali" v dobách růstu a divíme se, že teď je tato studna již pomalu vyčerpaná. Současné dluhy jsou splatitelné, ale bude to bolet (jako každé vracení dluhu). Problém dnes je v tom, že kdysi mohly bankrotovat jednotlivé země, ekonomiky - a finanční svět - nebyly tak propojené. Dnes jsme skoro všichni závislí na všech a bankrot by se mohl dost pravděpodobně velice rychle šířit. Také proto potřebujeme nové pravidla, která budou platit pro všechny. Myslím, že je stále naděje, že peníze splatíme (tedy že státy budou utrácet méně, než vyberou na daních a ušetřené věnují na splátku dluhu) . Pokud ne, pokud o tomto nebudeme schopni přesvědčit sebe a trhy, čeká nás všechny kolektivní bankrot. To je ta nejčernější varianta (kterou ovšem u nás někteří prezentují jako "řešení krize"!!)
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pořád čtenářům iHned dlužíte tu video reportáž z jurty aktivistů v ekonomického fora v Davosu. Co se tam ve skutečnosti tehdy stalo? Začli po Vás házet sněhové koule? Díky za odpověď, Novák
Tomas Sedlacek
Ono to vyšlo ve švýcarské televizi a je to i na YouTube. Debata byla moc zajímavá. Dost dramatická, ale to k tomu patří. Pokuste se to někde najít. koule ne, moc dobře jsme si podiskutovali v rámci páteční diskuse na univerzitě, debata byla otevřená a veřejná. T
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jednoduchá otázka: musí ekonomika stále růst? Proč by měla když je trh nasycen? Co extra-dlouhodobě - pořád růst? Díky.
Tomas Sedlacek
výborná otázka, ale odkážu zde na rozhovor Macháček vs. Sedláček, který jsme měli na webu ihned.cz PŘESNĚ na toto téma. Moc zajímavá diskuse na to, abych to mohl zkrátit a připravit Vás tím o dobré argumenty mých oponentů v této debatě. Mrkněte na to, jmenuje se to "spor o růst".
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jen bych chtěl pozdravit a zeptat se jestli Vaše nová kniha vyjde brzy jako e-kniha.
Tomas Sedlacek
Zdravím. Měla by, ale to je na nakladateli, já sám mám rád obě podoby knih a tak bych byl sám pro. Digitálně mimochodem vyšla nová Oxfordská verze knihy Ekonomie dobra a zla (dříve než papírová verze, ta vyjde až asi za měsíc). Tato verze je asi dvakrát delší a tedy i propracovanější.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na Klause (t.č. prezident ČR). Jak vnímáte jeho euro-extremismus a jeho názory obecně? Díky.
Tomas Sedlacek
Není mou rolí hodnotit prezidenta. Ale kdyby byla, moc lichotivě by to nedopadlo.
Čtenářský dotaz
Dobrý den Současná ekonomika evropy jako celku, není dobrá z důvodu laciného dovozu z asie. Nebylo by lepší než všelijak zvyšovat daně ( at přímé , či nepřímé ) spíše tyto daně snižovat a tím podpořit agregátní poptávku ( a lokální zaměstnanost)a výpadek příjmů nahradit dovoznímy cly ?
Tomas Sedlacek
Ne nebylo. To už to tu bylo a nikam to nevedlo. To byste za chvíli taky mohl chtít, omezení dovozu z Polska, Německa, Slovenska ... nebo rovnou z Jižní Moravy do Prahy (taky tam vyrábějí víno lépe a levněji než v Praze), nebo taky omezit obchod mezi Vinohrady a Hradčany, mezi horňáky a dolňáky... Kouzlo obchodu je právě v tom, že někde je něco levnější a jinde dražší, že každý dělá něco a ne všichni všechno.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Nevíte, zda existuje Bajka o včelkách i v češtině? Natolik anglicky neumím. Jinak k dotazu. Nemyslíte, že než unifikace (EU) jsou lepší různé státy, které vedou ke konkurenci a tedy i posunu vpřed? Podle mého názoru se EU dostala někam, kde by být neměla.S pozdravem P.
Tomas Sedlacek
Neexistuje. Část textu přeložil ve svém článku do Politické Ekonomie Jakub Trojan, část mám ve své knize přeložené já (ty stěžejní úseky), ale musel sem si překlad dělat sám, neb český není. byl bych rád, kdyby byl. S tou knihou je nutno polemizovat, ale text je to úžasně zajímavý a každý rok jej dávám číst mým studentům a pak jej kriticky hodnotíme. možná, by stálo za to to přeložit. je to totiž báseň. ekonomická báseň. a pak že ekonom nemůže být básník a naopak :D
Čtenářský dotaz
jak by ekonomicka situace ve state asi vypadala, kdyby se vetsina obcanu proaktivne zucastnila politickeho procesu a kde by media vsemozne podporovala snahu o ferovost.
Tomas Sedlacek
asi by nám bylo mnohem lépe, kdyby převládla osvícenost nad krátkozrakostí. Tou netrpí jen politici, ale celé národy.
Čtenářský dotaz
Pěkný pátek, byl bych rád, kdyby v Praze vznikla síť samoobslužných půjčoven jízdních kol (jako už existuje v Paříži, Vídni, Washingtonu D.C. etc.). Nejprv bych se vás zeptal, zda-li by se vám to také zamlouvalo? Za druhé, jaká, si myslíte, je šance, že moje přání vezme v potaz magistrát nebo konkrétní MČ? Jsem pouze obyvatel Prahy, který si přeje novou užitečnou veřejnou službu, ne podnikatel, který by to zařídil sám... Děkuji a mějte se Tomáš
Tomas Sedlacek
taky bych byl rád. kola lze půjčit i dnes, dokonce ekoktrokola, ale je to za poplatek. čím více kol, tím méně aut, čím méně aut ve městě, tím lépe.
Čtenářský dotaz
Co měla Kateřina Klasnová na mysli, když na schůzce u těžkého vína řekla něco ve smyslu, že "Sedláček nám fandí"?
Tomas Sedlacek
netuším.
Čtenářský dotaz
Nebudete mít někdy veřejnou přednášku na ČVUT ?
Tomas Sedlacek
měl jsem nedávno. A budu mít zase, jen z hlavy nevím přesně kdy, je to na www.tomassedlacek.cz nebo na FB. těším se na to
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Sedláčku. Nejprve bych Vám chtěl říci, že jste byl na plese GJS skvělý, vždy mě překvapí extravagantnost vašeho oblečení. :) Chtěl jsem se zeptat na to, jak vzpomínáte na svá gymnaziální léta? Shodou okolností na Seiferta chodím taky, tak by mě to zajímalo. :) Prý si od Svobodové budete do smrti pamatovat Endoplazmatické retikulum. :) Přál jste si vždy být ekonomem? Byla volba bloku po sextě těžká? Děkuji moc za zodpovězení. Moc se mi líbí váš zápal pro veřejnou diskuzi, život vůbec. Hezký den.
Tomas Sedlacek
Díky! Seifertárna je skvělé gymnázium, moc rád na něj vzpomínám. Držte se! T
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru